Longová rozdrvila Majhiovú, potom podľahla favoritke

Alexandra Longová
Slovenská lukostrelkyňa Alexandra Longová počas kvalifikácie v lukostreľbe na letných OH 2016 v Riu de Janeiro. Foto: SITA/Martin Medňanský

RIO DE JANEIRO 8. augusta (WebNoviny.sk) – Premiérové vystúpenie slovenskej lukostrelkyne Alexandry Longovej na olympijských hrách sa skončilo pred bránami šestnásťfinálovej fázy súťaže jednotlivkýň.

Triumf 7:1 a prehra 0:6

Do pondelňajšej eliminačnej časti vstúpila pritom 22. z kvalifikácie bravúrne, víťazstvom 7:1 nad Indkou Laxmirani Majhiovou (43). V nasledujúcom súboji 2. kola však 22-ročná Viničnianka nenarobila na Sambadróme väčšie problémy Číňanke Čchi Jü-chung a podľahla jej hladko 0:6.

OH 2016

Dvadsaťšesťročná Šanghajčanka, deviata z vlaňajších majstrovstiev sveta v Kodani, potvrdila skúsenosti a kvalitu dvoma desiatkami na úvod prvého setu, ktorým akoby zaskočila Slovenku a dostala sa do psychickej výhody aj priebežného vedenia. Na 4:0 ho zveľadila v druhom súbore výstrelov. Longová sa už nedostala z útlmu a výraznejšie neskomplikovala súperke postup medzi 16 najlepších. V konečnom poradí jej bude patriť 17. miesto.

„Lukostrelkyne z Ázie vždy predstavujú veľmi silnú konkurenciu. Sú veľmi dobre pripravené. Dnes som sa cítila fajn, ale trochu tam bol aj stres, veď sú to prestížne preteky. Oba duely sa mi strieľalo dobre. Jeden mi vyšiel a druhý, žiaľ, nie,“ uviedla Longová.

Ako strieľa Alexandra Longová? 360° video vám to priblíži

Spokojná so 17. miestom

Zverenka Daniela Kraváčka Longová od vstupu na strelnicu v Sambadróme pôsobila uvoľnene, pritom sústredene, čo potvrdil aj priebeh súboja s Majhiovou. Od prvého šípu za desať bodov ho mala pod kontrolou, Indke prakticky nedala šancu na víťazstvo a zdalo sa, že by si pohodu mohla preniesť aj do ďalšieho kola. Opak bol však pravdou a tentoraz to bola ona, kto ťahal za kratší koniec. V celom dueli dosiahla iba jednu desiatku, Ázijčanka štyri.

Obrazom: Letná olympiáda Rio de Janeiro 2016 – štvrtý deň

„Postup do druhého kola nás veľmi potešil, v druhom to už bolo o niečo horšie. Na strelnici začalo viac fúkať, vietor je tu nevyspytateľný, ťažko čitateľný a v takýchto podmienkach majú výhodu silovejšie lukostrelkyne, medzi ktoré patrí aj Číňanka. Napriek prehre sme veľmi spokojní, myslím si, že sedemnáste miesto v takejto konkurencii je výborná vizitka historickej premiéry lukostrelca v ére štátnej samostatnosti,“ povedal pre agentúru SITA tréner Kraváček a vedúci lukostreleckej minivýpravy na OH Miroslav Bendík ho doplnil: „Alex strieľala pekne a uvoľnene. Potvrdila svoje kvality. Škoda toho vetra, ktorý poznačil hneď jej prvý pokus v súboji s Číňankou, ktorý sa skončil osmičkou. Technicky som na výkone Alex nevidel žiadne chyby.“

Slovenská lukostreľba má premiéru pod piatimi kruhmi a Longová nateraz dosiahla historicky najlepšie umiestnenie zástupcu tohto odvetvia na OH. Zlepšiť ho ešte môže Boris Baláž, ktorý však v stredajšej eliminácii mužov bude už v prvom kole čeliť vysoko favorizovanému Pon-čchan Kchuovi z Kórejskej republiky, úradujúcemu majstrovi sveta v družstvách aj mixoch a deviatemu z individuálnej súťaže na šampionáte v Kodani. „Budeme mu držať palce, aby prekvapil. Alex bude asistovať Borisovi na strelnici ako on teraz pomáhal jej,“ dodal Kraváček.

Na olympijských hrách 1992 v Barcelone zasiahol do lukostreleckej súťaže rodák z Kalinova Martina Hámor, ako člen poslednej federálnej výpravy obsadil celkové 65. miesto. Momentálne žije v Českej republike.

Lukostreľba – ženy – vyraďovacia časť:
1. kolo:

Alexandra Longová (SR-22. v kvalifikácii) – Laxmirani Majhiová (India-43) 7:1 (27:25, 28:26, 26:26, 27:24)

Dvadsaťdvaročná Viničnianka vstúpila do súboja desiatkou, ktorou položila základy víťazstva v prvom sete a zisku prvých dvoch bodov. Ďalšie dva jej pribudli na konto za druhý set pre zmenu s desiatkovou koncovkou. Indka ešte zabojovala v treťom sete, vyťažila prvý bod za remízu a upravila na 1:5. Vo štvrtom však zaváhala úvodnou sedmičkou, slovenská olympijská debutantka ponúknutú šancu využila a dotiahla partiu do víťazného konca.

2. kolo:

Alexandra Longová (SR-22. v kvalifikácii) – Čchi Jü-chung (Čína-11) 0:6 (27:29, 26:28, 24:27)

Číňanka potvrdila kvalitu dvoma desiatkami na úvod prvého setu, ktorým akoby zaskočila Slovenku a dostala sa do psychickej výhody aj priebežného vedenia. Na 4:0 ho zveľadila v druhom súbore výstrelov. Longová sa už nedostala z útlmu a výraznejšie neskomplikovala 26-ročnej Šanghajčanke, deviatej z MS 2015, postup medzi 16 najlepších.

Samsung_reklama

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alexandra Longová