Lotyši prekvapili, zdolali Fínov, Nemci potrebovali nájazdy

Lotyssko
Hokejisti Lotyšska prekvapujúco zdolali Fínov. Foto: SITA/AP

MINSK 10. mája (WEBNOVINY) – Hokejisti Lotyšska sa postarali o ďalšie veľké prekvapenie na majstrovstvách sveta v bieloruskom Minsku, keď v sobotu popoludní zdolali v B-skupine Fínov 3:2. Pobaltský výber hral odhodlane a veľmi dobrý výkon v jeho bránke podal Edgars Masalskis.

Fíni akoby súpera podcenili, chýbala im ľahkosť i pohoda v koncovke. Favorit síce viedol 1:0 i 2:1, ale Lotyši sa nevzdali. V tretej tretine dali Sotnieks a Kulda góly v presilovkách a rozhodli o nečakanom víťazstve svojho mužstva.

„Toto je prvýkrát, čo sa nám podarilo zdolať Fínsko, ktoré patrí medzi najväčšie hokejové krajiny na svete. Je to pre nás obrovský úspech. Škoda, že si to môžeme užívať iba niekoľko hodín, pretože už sa musíme začať pripravovať na nedeľňajší zápas proti Nemecku,“ poznamenal po víťaznom zápase Kaspars Dugaviňš, ktorý v 7. min vyrovnal na 1:1 a asistenciou sa podieľal na víťaznom presnom zásahu Kuldu v 53. min.

Všetko o MS v hokeji nájdete —>>> TU.

Priveľa vylúčených

Skúsený fínsky útočník Olli Jokinen ako hlavnú príčinu neúspechu označil nedisciplinovanosť, keď výber Suomi mal až deväť vylúčených. „Mali sme ich príliš veľa. Boli sme málo aktívni a nehrali sme ako jeden tím. Veľkým množstvom trestných minút sme sa sami ‚potápali‘. Museli sme improvizovať v zostave a nemohli sa dostať do tempa,“ prezradila opora mužstva zámorskej NHL Winnipeg Jets a pokračovala: „Musíme tento duel čo najrýchlejšie hodiť za hlavu. Dôležité je, aby sme sa poučili z nedostatkov a každý z nás sa musí sám seba opýtať, čo viac môže spraviť pre tento tím.“ Podľa O. Jokinena Fíni v sobotňajšom súboji výrazne zaostali za svojimi možnosťami a plánmi.

Lotyši v nedeľu už o 12.45 h SELČ nastúpia proti Nemcom, Fínov čaká o 20.00 h prestížny duel proti Rusom.

Nemecko kazachstan

Nemci sa vytrápili

Reprezentanti Nemecka sa poriadne vytrápili na úvod 78. majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji v bieloruskom Minsku, vo svojom vstupnom zápase v sobotu zdolali Kazachstan 2:1 po samostatných nájazdoch.

Kazachovia viedli zásluhou presného zásahu Andreja Gavrilina z 11. minúty, do konca prvej dvadsaťminútovky stihol vyrovnať Matthias Plachta. V nasledujúcich dvoch tretinách a ani v predĺžení diváci v Minsk Arene gól nevideli a rozhodovalo sa v samostatných nájazdoch. V nich boli šťastnejší napokon Nemci, o dva body pre nich sa postaral v tretej sérii Thomas Oppenheimer.

Vicemajstri sveta Švajčiari prehrali aj s Američanmi

Úradujúci vicemajstri sveta Švajčiari nezískali body ani vo svojom druhom vystúpení na majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji v bieloruskom Minsku, keď v sobotu večer prehrali s výberom USA 2:3. Švajčiari dvakrát viedli, no Američanom sa podarilo vyrovnať na 1:1 aj 2:2.

Víťazstvo v riadnom hracom čase a tri body pre USA zariadil v 54. min Tyler Johnson. Čiaroví rozhodcovia obrali krajinu „helvétskeho kríža“ o dva presné zásahy, keď útočníkom ‚odpískali‘ postavenie mimo hry, no opakované zábery ukázali, že sa mýlili.

Lídri základnej B-skupiny Američania nastúpia v pondelok proti Rusom, posledných Švajčiarov čaká rovnako v pondelok domáce Bielorusko.

Švajčiarsko

B-skupina (Minsk Arena):
Fínsko – Lotyšsko 2:3 (1:1, 1:0, 0:2)

Góly: 5. Salomäki, 32. Mäntylä (Kontiola, Hietanen) – 7. Daugavinš (M. Redlihs), 48. Sotnieks (Pujacs, Indrašis), 53. Kulda (Daugavinš, Cipulis)

Vylúčení: 9:6 na min, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Dremelj (Slovin.), Jeřábek (ČR) – Deďuľa (Biel.), Leermakers (Hol.), 11 700 divákov

Kazachstan – Nemecko 1:2 po sam. nájazdoch (1:1, 0:0, 0:0 – 0:0, 0:1)

Góly: 11. Gavrilin (Poliščuk, Dallman) – 19. Plachta (Ankert, Draisaitl), rozhodujúci sam. nájazd: Oppenheimer

Vylúčení: 5:2 na 2 min, navyše Vasiľčenko (Kazachstan) 10 min za útok na hlavu, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Rantala (Fín.), Šindler (ČR) – Dahmén (Švéd.), Valach (SR), 12 880 divákov

USA – Švajčiarsko 3:2 (0:0, 1:2, 2:0)

Góly: 27. Mueller (Stapleton, Petry), 42. C. Smith (Nelson, T. Johnson), 54. T. Johnson (S. Jones) – 22. Hollenstein (Fiala), 30. Brunner (Romy)

Vylúčení: 6:6 na min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Gofman (Rus.), Rönn (Fín.) – Carlson (Kan.), Raming (Rus.)

8. Švajčiarsko 2 0 0 0 2 2:8 0

Legenda: poradie, mužstvo, zápasy, víťazstvá v riadnom hracom čase (3 b.), víťazstvá po predĺžení alebo sam. nájazdoch (2 b.), prehry po predĺžení alebo sam. nájazdoch (1 b.), prehry v riadnom hracom čase (0 b.), skóre, body.