Lotyšský minister spravodlivosti podal demisiu

Gaidis Berzinš
Gaidis Berzinš Foto: bnn-news.com

RIGA 21. júna (WEBNOVINY) – Lotyšský minister spravodlivosti Gaidis Berzinš vo štvrtok oznámil svoju odchod z funkcie.

Dôvodom sú nezhody s premiérom Valdisom Dombrovskisom v otázke reštitučných nárokov rodín Židov zabitých počas druhej svetovej vojny.

Berzinš povedal, že odstupuje, pretože premiér trvá na vytvorení komisie, ktorá by vyšetrila reštitúcie majetku židovských rodín odňatého počas druhej svetovej vojny. Berzinš trvá na tom, že predchádzajúca komisia už o reštitučnej záležitosti rozhodla a výsledky zverejnila v správe z roku 2010.

Ak majú minister spravodlivosti a premiér rozličný pohľad na prevod majetku na židovské cirkevné a sociálne inštitúcie, tak vzniká situácia, v ktorej nemá minister priestor na produktívnu prácu,“ napísal Berzinš v stanovisku. Minister zároveň obvinil premiéra, že po lobovaní židovských skupín vyvíja „politický tlak“ na vytvorenie novej komisie. Berzinš zároveň povedal, že jeho strana Národnej aliancie bude aj naďalej podporovať koaličnú vládu premiéra Dombrovskisa.

Počas druhej svetovej vojny zomrelo 70 000 z 85 000 lotyšských Židov, v mnohých prípadoch ich usmrtenie sa dialo s účasťou miestnych obyvateľov. Mnohí Lotyši tvrdia, že bývalá nezávislá republika okupovaná nacistami v čase, keď sa oslobodila od polstoročnej okupácie Sovietmi, nemôže byť bratá na zodpovednosť za vojnové zločiny a majetkové straty v čase okupácie Sovietmi a nacistami. A okrem toho, Sovietmi zhabaný majetok Lotyšom počas vojny a po nej ostal v mnohých prípadoch nevyriešený.

Lotyšsko bolo pod kontrolou Sovietov až do rozpadu Sovietskeho zväzu v roku 1991. V roku 2004 vstúpilo do Európskej únie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom