ĽPR: Počet neonacistov na štadiónoch neklesol

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Neonacisti
Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 31. mája (WEBNOVINY) – Napriek zreteľnému ústupu otvorenej propagácie neonacizmu zo štadiónov prostredníctvom symbolov nemožno tvrdiť, že počet sympatizantov neonacistického hnutia medzi subkultúrami chuligánov a ultras na Slovensku klesol. Naďalej pretrvávajú prejavy intolerancie časti spektra fanúšikov, ktoré sú podmienené mierou tolerancie organizátorov k nim. Konštatuje to občianske združenie Ľudia proti rasizmu v Správe o prejavoch rasizmu a intolerancie na štadiónoch v rokoch 2008 a 2009. Zodpovedné zložky klubov, Slovenského futbalového zväzu a orgánov slovenského futbalu a samotní fanúšikovia musia vyselektovať rasistov a inak neznášanlivých ľudí, a nie intoleranciu ignorovať v obave, že skupiny šíriace nenávisť prestanú na ich štadión chodiť, prízvukujú Ľudia proti rasizmu.

Podľa koordinátora futbalového projektu Michala Riečanského je potrebné predovšetkým uplatňovať aktívny prístup a snažiť sa o komunikáciu s fanúšikom. „Kompetentné orgány a ostatní fanúšikovia by mali otvorene pomenovať rasizmus i ďalšie prejavy intolerancie a vystupovať proti ich šíriteľom rázne, nielen vo formálnej, deklaratívnej rovine,“ povedal Riečanský. Organizácia vychádzala v správe z monitoringu počas uplynulých dvoch rokov najmä na futbalových štadiónoch, ale aj sledovaním prejavov rasisticky orientovaných ultras či hooligans vyjadrených prostredníctvom iných kanálov, ako televízia, tlač a internet. Čiastkové zistenia publikovali Ľudia proti rasizmu na internetovej stránke www.futbal.rasizmus.sk.

Prejavov intolerancie sa dopúšťajú najmä skupiny ultras či hooligans, medzi ktorými sa nachádzajú aj skupinky neonacistických chuligánov či rasistov. Tieto prejavy sa týkajú najčastejšie farby pleti futbalistov pochádzajúcich najmä z Južnej Ameriky, respektíve Afriky, etnického pôvodu súperových fanúšikov (zápasy DAC Dunajská Streda s väčšinou tímov, ktorých fanúšikovia tvoria etnicky majoritne homogénne skupiny, sú poznačené nacionalizmom) alebo rôznych vulgárnych respektíve nenávistných prezývok či prirovnaní, ktorými sa rivalské klany vzájomne na štadiónoch častujú a majú napríklad antisemitský, homofóbny, sexistický alebo iný nenávistný pôvod. Správa upozorňuje, že niektoré z týchto prejavov častým používaním zľudoveli a pridávajú sa k nim aj bežní fanúšikovia, najmä na zápasoch Slovana, Trnavy, Dunajskej Stredy, Nitry či Košíc.

Ľudia proti rasizmu zaznamenali v posledných dvoch rokoch aj viacero pozitívnych iniciatív zameraných na potláčanie rasizmu a intolerancie v rámci futbalu na Slovensku. Ich významná časť sa udiala v rámci uplynulých dvoch Akčných týždňov FARE (FARE Action week) 2008 a 2009, alebo v rámci samostatných iniciatív zúčastnených. Pozitívnym trendom je, že sa do aktivít zapája čoraz viac nových iniciatív, z ktorých mnoho je inovatívnych. Stoja za nim aj skupiny a aktéri, ktorí sa doposiaľ do podobných aktivít nezapájali. Preto možno roky 2008 a 2009 podľa organizácie v tomto zmysle označiť za úspešné.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať