Lučanského manželka spolu so synmi vypovedala na polícii, uplatnili si nárok náhrady škody

Milan Lučanský
Bývalý prezident Policajného zboru SR Milan Lučanský. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.
  • aktualizované 3. februára 18:33

Rodina bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského si uplatnila nárok náhrady škody. Pre médiá to uviedol právny zástupca rodiny Miroslav Radačovský v Poprade, kde v stredu na polícii vypovedala vdova po zosnulom Martina Lučanská a jej dvaja synovia.

Členovia rodiny vypovedali samostatne

Radačovský sa k tomu, o čom hovorili, vyjadriť nechcel. Podľa jeho slov ide o skutočnosti, ktoré by mohli určitým spôsobom mariť priebeh konania vyšetrovania.

Prezradil, že okruhom tém boli udalosti z 9., 10. a 29. decembra minulého roka a ďalšie súvisiace s pobytom generála Lučanského v ústave na výkon väzby. Členovia rodiny vypovedali samostatne.

O samovražde nepadlo ani slovo

Radačovský potvrdil, že rodina vo svojej výpovedi uviedla skutočnosti, ktoré by mohli do vyšetrovania „vniesť viac svetla“. O samovražde však, ako dodal, nepadlo ani slovo. Vysvetlil, že v uznesení o začatí trestného stíhania ani neexistuje takýto pojem, hovorí sa tam o ublížení na zdraví a smrti.

Nejde tu o nič viac a nič menej, len aby sa objektívne preukázalo, čo sa stalo v kritické dni, pretože to vyvoláva spoločenskú traumu, politické pnutie, rôzne konšpiračné teórie,“ skonštatoval Radačovský.

V súvislosti s možnou náhradou škody podľa neho teoreticky prichádza do úvahy náhrada „zo strany štátu alebo voči Slovenskej republike, pokiaľ sa konkrétne nepreukáže, kto mohol byť alebo nebol páchateľom, alebo kto spôsobil škodu“.

Vedenie vyšetrovania komisiou

Radačovský tiež povedal, že na vyšetrovanie smrti bývalého šéfa polície zákonným spôsobom sú určené orgány v trestnom konaní bez politického zasahovania.

Vedenie vyšetrovania komisiou, ktorú zriadila ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) v minulosti označil za irelevantné.

Prípadom sa však podľa jeho slov zaoberá erudovaný vyšetrovateľ, za erudovaný označil aj postup pri vyšetrovaní, ktorý je v súlade s trestným poriadkom.

Obvinenie v kauze Judáš

Bývalý prezident Policajného zboru SR Lučanský zomrel 30. decembra 2020 po tom, ako sa deň predtým v Ústave na výkon trestu odňatia slobody v Prešove pokúsil o samovraždu. V prvej polovici decembra podstúpil operáciu po tom, ako sa podľa vlastných slov v cele zranil.

Lučanský bol väzobne stíhaný pre obvinenie v kauze Judáš. Za účelom objasnenia jeho smrti zriadila ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) komisiu, skladá sa zo 17 členov. Zastúpenie v nej majú okrem koaličných a opozičných poslancov napríklad aj predstavitelia médií, verejnej ochrankyne práv alebo prezidentky

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martina LučanskáMilan LučanskýMiroslav Radačovský
Firmy a inštitúcie Policajný zbor SR