Aktualizované: Lučanský by mal podľa SaS odvolať Slobodníka, je blízky osobe stíhanej za daňové podvody

Milan Lučanský
Bývalý policajný prezident Milan Lučanský. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.
  • aktualizované 26. júla, 16:06

Policajný prezident Milan Lučanský by mal odvolať šéfa Národnej jednotky finančnej polície NAKA Bernarda Slobodníka.

Daňový nedoplatok viac ako štyri milióny eur

Ako ďalej v piatok na tlačovej besede uviedol poslanec Národnej rady SR za opozičnú stranu SaS Jozef Rajtár, jedným z dôvodov je, že jeden z blízkych ľudí Slobodníka je Peter P. z Levíc. Ten je podľa Rajtára stíhaný za daňové podvody, pričom vec sa dostala už na súd.

Daňový nedoplatok jeho firiem predstavuje podľa Rajtára viac ako štyri milióny eur. Slobodník a Peter P. majú podľa opozičného poslanca byty v jednej bytovke a dcéra Slobodníka využíva auto, ktoré je písané na jednu z firiem Petra P.

„Ja som presvedčený, že pán Slobodník nebude ani popierať známosť s Petrom P.,“ povedal Rajtár. Zdôraznil pritom význam finančnej polície, ktorá vyšetruje práve daňové podvody alebo legalizáciu príjmov z trestnej činnosti.

Albánsky klan Kukuliovcov

Rajtár tiež spomenul staršiu reportáž portálu Aktuality.sk, podľa ktorej má Slobodník blízko k albánskemu klanu Kukuliovcov, ktorý pôsobí na Slovensku.

Tiež podľa neho pred rokom 1989 pôsobil ako starší referent ŠtB. Už tento fakt by ho podľa Rajtára mal diskvalifikovať na funkciu šéfa finančnej polície. Vo funkcii sa však podľa neho drží vďaka tomu, že je „človekom Kaliňáka a Bödörovcov“.

„Milan Lučanský dostal veľa času, aby konal. Zdá sa, že po pár vynútených zmenách jeho aktivita zapadla do starých koľají,“ dodal s tým, že ak Lučanský neodvolá Slobodníka, stratí dôveru SaS.

Lučanský označil tlačovku za chaotickú

Podľa policajného prezidenta Milana Lučanského podozrenie z prepojenia Slobodníka na albánsku mafiu už pred rokmi preveroval Úrad inšpekčnej služby na základe anonymu.

„Prepojenie sa nepotvrdilo, čo už bolo v minulosti medializované niekoľkokrát,“ uviedol v stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytlo Prezídium Policajného zboru. Piatková tlačová beseda SaS bola podľa Lučanského značne chaotická a informačne slabá, preto nevie v tejto chvíli vyhodnotiť, o akom trestnom čine poslanec Jozef Rajtar hovoril.

„Predpokladám, že pána Rajtára predvolá Úrad inšpekčnej služby na výsluch a požiada ho o odovzdanie informácií, ktoré má. Ak vyšetrovateľ vyhodnotí, že ide o trestný čin, podľa toho budem konať v súvislosti s Bernardom Slobodníkom,“ dodal Lučanský.

Inšpekcia prípad preverí

Podľa stanoviska ministerstva vnútra sa Úrad inšpekčnej služby MV SR bude všetkými podozreniami a informáciami, ktoré v piatok odzneli na tlačovej besede, zaoberať.

„Úrad vykoná v súlade so zákonom všetky potrebné úkony, aby mohli byť všetky informácie náležite preverené, vyhodnotené a aby mohlo byť rozhodnuté o ďalšom postupe,“ doplnil hovorca rezortu vnútra Petar Lazarov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Bernard SlobodníkJozef RajtárMilan Lučanský
Firmy a inštitúcie NAKA Národná kriminálna agentúraPZ Policajný zbor SRSaS Sloboda a Solidarita