Lučanský: Nezmierim sa s politizáciou polície, preto ako prezident končím (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Milan Lučanský
Bývalý prezident Policajného zboru SR Milan Lučanský. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.
  • aktualizované 30. júna 16:25

Milan Lučanský končí vo funkcii prezidenta Policajného zboru SR. Oznámil to na sociálnej sieti Facebook. Ako dôvod uviedol fakt, že sa nechce zmieriť s politizáciou polície.

Podľa vlastných slov nechce niesť zodpovednosť za to, že vedenie ministerstva vnútra politizuje políciu. „Je to veľký krok späť,“ napísal s tým, že zvážil všetky možnosti, ktoré mu zákon ponúka a premyslel si svoj krok zo všetkých strán.

Rozdielne názory s ministrom

Napriek silnej podpore okolia, kolegov, rodiny, priateľov už nechce ďalej spolupracovať so súčasným vedením ministerstva vnútra. „Nemám ich dôveru a oni zase nemajú tu moju,“ uviedol.

Video: Tlačová konferencia Milana Lučanského

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Spolupráca musí byť podľa Lučanského založená na vzájomnom rešpekte. „Uznávam, že vnímam Romana Mikulca ako korektného človeka, ale neuznávam ho ako ministra vnútra,“ píše ďalej v statuse Lučanský s tým, že ich pohľady na ďalší chod polície sú rozdielne a odlišné sú aj názory na viacero tém.

Matematika nepustí a koalícia má väčšinu

Lučanský podľa vlastných slov nechce niesť zodpovednosť za začínajúci úpadok dobre vybudovaného policajného zboru, ktorý nedokáže ovplyvniť, pretože už teraz mu vedenie ministerstva siahlo na právomoci prezidenta. „Nikdy sa nezmierim s politizáciou policajného prezidenta, nech už si pod tým vládna koalícia predstavuje čokoľvek,“ doplnil.

Keďže matematika nepustí a koaličný štvorlístok má trojpätinovú väčšinu, končiaci policajný prezident odmietol možnosť, aby sa jeho odvolanie z funkcie riešilo na pôde parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť. „Nemám chuť trýzniť verejnosť dennodennými hádkami a hádzaním špiny, o ktoré by sa teatrálne vládni predstavitelia postarali,“ ozrejmil.

Na záver poďakoval všetkým kolegom, každému policajtovi a priaznivcom za roky spolupráce. „Po tridsiatich rokoch v policajnom zbore som sa rozhodol požiadať o uvoľnenie zo služobného pomeru k 31. augustu 2020,“ dodal na záver.

Príkaz na zastavenie personálnych pohybov

Ministerstvo vnútra potvrdilo, že Lučanský v utorok doručil ministrovi vnútra Mikulcovi žiadosť o uvoľnenie zo služobného pomeru v štátnej službe príslušníka policajného zboru s dvojmesačnou výpovednou lehotou, teda do 31. augusta. Minister vnútra žiadosť prijal a  Lučanskému poďakoval za doterajšiu spoluprácu.

„Hoci sa s pánom Lučanským v mnohých témach zhodujeme, existuje aj viacero oblastí, v ktorých máme odlišný názor na to, ako by mal policajný zbor vyzerať a fungovať. Pánovi Lučanskému však ďakujem a verím, že dokážeme konštruktívne fungovať aj zvyšné dva mesiace vzhľadom na náročné obdobie, pred ktorým stojíme v súvislosti s možnou druhou vlnou pandémie koronavírusu,“ uviedol minister.

Mikulec v utorok zároveň zdôraznil, že po nástupe do funkcie vydal príkaz na zastavenie všetkých personálnych pohybov v policajnom zbore. „Nebolo to namierené na pána Lučanského,“ uviedol v súvislosti s argumentom odchádzajúceho policajného prezidenta o oklieštení jeho kompetencii.

Prehodnocujú spôsob voľby

Mikulec potom na brífingu povedal, že keď sa Lučanského v utorok pýtal, kde vidí politizáciu policajného zboru ten „nevedel celkom odpovedať“. Pokiaľ ide o prípadného nástupcu Lučanského, Mikulec si mená zatiaľ podľa vlastných slov nechá pre seba.

Koalícia podľa neho momentálne zároveň prehodnocuje spôsob, akým by mal byť vybraný nový šéf polície. Pokiaľ by súčasná koalícia nestihla nového šéfa polície vybrať do konca augusta, keď Lučanský končí, podľa ministra vnútra je jednou z možností, že zbor dočasne povedie policajná viceprezidentka Jana Maškarová.

Pokiaľ ide o prípadnú výmenu šéfa Národnej kriminálnej agentúry Branislava Zuriana, podľa Mikulca to nie je na programe dňa. „Je šéf NAKA, ale uvidíme do budúcna,“ dodal minister vnútra.

Začal sa proces politizácie polície?

Na koniec Lučanského reagoval na sociálnej sieti podpredseda strany Za ľudí Juraj Šeliga, ktorý zdôraznil, že policajný prezident nemal jeho dôveru.

„Nebudem klamať, pán Lučanský nemal moju dôveru, no i tak mu chcem poďakovať za jeho prácu pri vedení Policajného zboru, ktoré bolo nepochybne lepšie ako vedenie jeho predchodcu Tibora Gašpara,“ uviedol Šeliga.

Teraz musí podľa neho prísť niekto lepší, kto „rozviaže policajtom ruky“ a dodá sebavedomie pri odhaľovaní a vyšetrovaní všetkých trestných činov.

Expremiér Peter Pellegrini zdôraznil, že týmto rozhodnutím sa začal proces politizácie polície. „S veľkým poľutovaním som dnes prijal rozhodnutie policajného prezidenta Milana Lučanského ukončiť pôsobenie vo funkcii. Vážim si jeho rozvahu a skúsenosť na poste, pretože odštartoval očistu politického a spoločenského života,“ priblížil opozičný líder.

Pod Lučanského vedením si totiž podľa jeho slov polícia uvoľnila ruky, bola objasnená vražda dvoch mladých ľudí, rozložila sa sieť ‚vyvolených‘, ktorí skončili vo väzbe a čaká ich spravodlivý súd. „Pripomínam, že svojimi rozhodnutiami dôsledne napĺňal myšlienku ‚padni, komu padni´,“ doplnil Pellegrini.

Lučanský je vo funkcii šéfa polície od júna 2018, vymenovala ho bývalá ministerka vnútra Denisa Saková. V roku 2019 následne Lučanský uspel vo výberovom konaní na post šéfa polície podľa novoprijatého zákona.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Milan Lučanský
Firmy a inštitúcie PZ Policajný zbor SR