Aktualizované: Bugár povedie Most-Híd aj ďalšie štyri roky, Antal vo funkcii nahradil Žitňanskú

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Lucia Žitňanská, Béla Bugár
Predseda strany Most-Híd Béla Bugár a bývalá podpredsedníčka Lucia Žitňanská. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.
  • aktualizované 9. júna 16:15

BRATISLAVA 9. júna (WebNoviny.sk) – Exministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská potichu skončila vo vedení strany Most-Híd. Žitňanská po odchode z vlády avizovala, že končí v politike.

Ambíciou Žitňanskej je dokončiť volebné obdobie a venovať sa právu. O straníckej funkcii podpredsedníčky strany však nehovorila. Podľa informácií agentúry SITA svoju rezignáciu na stranícku funkciu oznámila v máji.

Žitňanskú vo funkcii podpredsedu strany nahradí primátor Žiaru nad Hronom a poslanec NR SR Peter Antal. Do funkcie ho zvolili v sobotu delegáti na sneme, ktorý bol v Bratislave.

Okrem nového podpredsedu delegáti potvrdili vo funkciách doterajšie vedenie na čele s Bélom Bugárom, ktorý stranu povedie aj ďalšie štyri roky. Podpredsedami zostali László Solymos, Ábel Ravasz a Ivan Švejna.

Priority strany do roku 2020

Strana Most-Híd v sobotu prijala na sneme programový dokument týkajúci sa priorít do roku 2020. Ako povedal na tlačovej besede podpredseda strany László Sólymos, počas viac ako dvoch rokov vo vláde sa strane podarilo splniť veľké množstvo jej priorít z Programového vyhlásenia vlády.

„Chceme aj v nastávajúcom období pokračovať v rozbehnutých legislatívnych iniciatívach s dôrazom na hospodársku politiku a regionálny rozvoj, menšinovú politiku a právny štát,“ vyhlásil László Sólymos.

Strana Most-Híd chce v najbližšom období znížiť odvody pre živnostníkov. Chce tiež výrazne podporiť mladé rodiny formou zavedenia novej pôžičky. Nechce sa zúčastňovať nezmyselného populizmu v oblasti dôchodkov, chce ale určiť presný vek odchodu do dôchodku päť rokov vopred pre každého občana. Most-Híd tiež presadzuje pokračovanie prípravy a výstavbu rýchlostných ciest, najmä cesty R2 na strednom a východnom Slovensku.

„Pracujeme na výstavbe nových mostov v Komárne a na Ipli vrátane ich napojenia na hlavné cestné ťahy. Pripravili sme nový Zákon o Žitnom ostrove, ktorý by mal výrazne prispieť k ochrane pitnej vody. Chceme podporiť výstavbu kanalizácií v našich obciach,“ uviedol Solymos.

Dvojjazyčnosť na úradoch aj v obchodoch

V oblasti menšinovej politiky má Most-Híd za sebou výrazné úspechy a pokračuje ďalej. Snaží sa o to, aby školský zákon definoval pojem národnostného školstva.

„Ďalej rozširujeme dvojjazyčnosť na úradoch, v obchodoch, ale aj v prípade dopravných označení ciest. V oblasti menšinového školstva sa sústredíme na efektívnu výučbu slovenčiny pre detí z menšín, ako aj na zabezpečenie výchovy v materskej škole pre každé jedno dieťa v tejto republike, bez ohľadu na národnosť,“ uviedol Solymos.

Hlavnou agendou v oblasti právneho štátu musí byť získanie dôvery voličov v štátne inštitúcie. „Výrazne nám vie v tom pomôcť zmena zákona o výbere policajného prezidenta a šéfa policajnej inšpekcie. Pokračuje aj naše ťaženie v téme odlžovania, formou riešenia viac ako 3,7 milióna starých exekúcií,“ konštatoval.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Ábel RavaszIvan ŠvejnaLászló SólymosLucia ŽitňanskáPeter Antal
Firmy a inštitúcie Most-Híd