Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
žena, chudnutie, hmotnosť, diéta, nadváha, obezita
Foto: Shutterstock
24. 09. 2015 16:37 Zdravie od SITASITA Diskusia

Ľudia, ktorí sa považujú za tučných, priberajú viac

BRATISLAVA 26. septembra (WebNoviny.sk) – Ľudia, ktorí sa považujú za obéznych, majú väčšie sklony priberať a prejedať sa zo stresu, tvrdia najnovšie štúdie z USA a Veľkej Británie. Týka sa to aj tých, ktorí nadváhou vôbec netrpia.

Pocit nadváhy, okrem motivácie človeka schudnúť, pôsobí aj opačne, tvrdia špecialisti v odbornom časopise International Journal of Obesity. Riziko priberania pramení z pocitu diskriminácie pre hmotnosť a ako uvádzajú výsledky výskumu, netýka sa to len ľudí s nadváhou.

Ignorovanie tejto problematiky je zlé

Aby určili, ako vnímanie seba samého ovplyvňuje priberanie v dospelosti, zozbierali vedci dáta z troch rôznych štúdií. Hlavný autor Eric Robinson z University of Liverpool pre agentúru Reuters povedal, že so svojím tímom chceli poukázať na skutočnosť, že ignorovanie tejto problematiky je vždy zlé.

V prvom prípade získali dáta od približne 4000 mladých ľudí vo veku 18 – 28 rokov z americkej Národnej celoplošnej štúdie o zdraví mladých. Jej súčasťou boli informácie o ich Indexe telesnej hmotnosti (BMI), ktorý je pomerom hmotnosti a výšky, a tiež ich vlastnom ohodnotení váhy, pričom štúdia zahŕňala aj demografické informácie, akými sú pohlavie, vek, rasa, vzdelanie alebo zdravotný stav.

Približne 40 percent zúčastnených o sebe povedalo, že majú nadváhu a v horizonte siedmich rokov pribrali v priemere o 0,9 bodu BMI. Platilo to bez ohľadu na to, či skutočne trpeli nadváhou alebo nie.

Značný podieľ na priberaní má stres

Vedci zbierali dáta aj z britskej Národnej štúdie o detskom vývoji, ktorá sledovala 6740 23-ročných ľudí až do stredného veku. Na začiatku štúdie si o sebe myslelo 38 percent respondentov, že sú tuční. Podobne ako v prvej štúdii sa potvrdilo, že bez ohľadu na nadváhu pribrali v priemere o 0,8 bodu indexu BMI viac, ako tí, čo sa nepovažovali za obéznych. Tento efekt sa však potvrdil najmä u ľudí, ktorí už mali nadváhu. Výskumníci pritom zistili, že psychické alebo zdravotné faktory či životné prostredie na výsledky nemali dopad.

Na tretej štúdii o strednom veku v USA, ktorá hodnotila, či sa ľudia, mysliac si, že majú nadváhu, prejedajú zo stresu a tým pádom priberajú, sa zúčastnilo 3372 respondentov. Index BMI sa zvýšil o 0,3 bodu u 67 percent zúčastnených, ktorí sa pokladali za tučných. Značný podiel na priberaní pritom vedci dokázali pripísať práve stresovému prejedaniu sa.

Podľa psychologičky z University College v Londýne Jane Wardle sú tieto zistenia pre ľudí dôležité preto, aby si danú skutočnosť uvedomovali. „Človek sa môže rozhodnúť, že by zajtra určite mal začať s diétou, ale medzitým si doje sušienky,“ poznamenala s tým, že ľudia, ktorí veria, že majú nadváhu majú tendencie snahu o schudnutie odkladať. Preto by mali podľa nej profesionáli ľuďom pomáhať hľadať nenáročné kroky na ceste k ideálnej hmotnosti.

K téme

Taiči môže pomôcť pri rakovine či srdcových chorobách Nový prístroj má zlepšiť diagnostiku infekcií močových ciest

Neprehliadnite

Prokurátor Kováčik odmieta podozrenia voči svojej osobe, vraj ide iba o účelovú diskreditáciu Foto: Ministerka Matečná prišla do parlamentu na bicykli, propagovala ekologickú dopravu Voľby by vyhral Smer-SD pred progresívcami, SNS a Matovičovo OĽaNO majú rovnakú podporu Minister Kamenický trvá na vyššej dani na cigarety, je ochotný rokovať s Dankom a návrh zmierniť Europoslanci budú hlasovať o zložení Európskej komisie, vypočujú aj Šefčoviča Na zmenu zdravotnej poisťovne ostávajú necelé 2 týždne!

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X