Ľudia majú istotu, že sa nebudú mať lepšie, tvrdí Ľ. Kaník

Lucia zitnanska
Zľava: Podpredsedníčka SDKÚ-DS Lucia Žitňanská a predseda poslaneckého klubu SKÚ-DS Ľudovít Kaník počas TB na tému: Postoj k návrhu programového vyhlásenia vlády SR. Bratislava, 30. apríl 2012. Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 30. apríla (WEBNOVINY) – Vláda sa podľa podpredsedníčky SDKÚ-DS Lucie Žitňanskej chystá na slabý výkon.

Ako povedala v pondelok na tlačovej besede v súvislosti so schváleným vládnym programom, ktorý vláda odobrila v piatok, ministri sa veľmi nenarobia.

„Vláda si totiž nastavila latku tak, aby ju mohla pohodlne prekročiť. Ľudia budú sklamaní,“ uviedla.

Programové vyhlásenie vlády je podľa Žitňanskej veľmi málo konkrétne. „Konkrétne hovorí, kde zoberie peniaze, ale málo hovorí, kde ich použije a ako s nimi naloží,“ upozornila.

Podľa nej ľudia majú nárok normálne žiť a to sa v Programovom vyhlásení vlády (PVV) stratilo. V PVV je podľa nej síce takmer stokrát slovo istota, ale je to skôr istota pre vládu, aby sa nikto o štyri roky nemohol pýtať, či vládny program bol splnený.

Žitňanská, kaník
Foto: SITA/Marián Peiger

„Telefónny zoznam je zaujímavejšie čítanie ako PVV,“ vyhlásila.

V PVV je podľa podpredsedníčky SDKÚ-DS prísľub, že vláda prehodnotí, zanalyzuje, zváži a pripraví koncepciu vo všetkých oblastiach.

To sa podľa nej dozvedeli záujemcovia o kvalitu škôl, o možnosti absolventov zamestnať sa. To sa dozvedeli mladí o pomoci, ale aj živnostníci.

Podľa predsedu poslaneckého klubu SDKÚ-DS Ľudovíta Kaníka prichádza vláda istoty stagnácie. „Ľudia majú istotu, že sa nebudú mať lepšie,“ vyhlásil. PVV je podľa neho plné antirastových opatrení. „Všetko zaplatia bežní ľudia, ktorí pracujú, cez zvýšené dane, nové dane a súkromné úspory, ktoré sú určené na dôchodok. Každý prispeje každý mesiac vláde nemalou sumou,“ zdôraznil Kaník.

Veľmi nebezpečné podľa Kaníka je, že Slovensko v minulosti vedelo, že musí byť atraktívnou krajinou s výhodným atraktívnym daňovým systémom príťažlivým pre ostatných. Vláda však chce zdvíhať dane vyššie ako v okolitých krajinách. „Na jednej strane nadbiehame európskym socialistom, ktorí nás kritizovali za daňový systém a zároveň Slovensko prestane byť atraktívne, kde sa dá úspešne bojovať s nezamestnanosťou,“ dodal.

Programove Vyhlasenie Vlady Roberta Fica

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Lucia ŽitňanskáĽudovít Kaník