Ľudia najviac dôverujú prezidentovi, najmenej súdom

Gašparovič

BRATISLAVA 19. októbra (WEBNOVINY) – Najdôveryhodnejšou inštitúciou ústavného systému SR je inštitút prezidenta SR.

Vyplýva to z výskumného projektu Inštitútu pre verejné otázky (IVO) Slovenská justícia očami verejnosti, odborníkov a sudcov.

V rámci tohto projektu sa v septembri uskutočnil prieskum názorov verejnosti na reprezentatívnej vzorke 1 004 respondentov.

Zber údajov uskutočnila agentúra Focus. Respondenti odpovedali na otázku Povedzte, prosím, do akej miery dôverujete alebo nedôverujete nasledujúcim inštitúciám.

Rozhodnúť sa mohli medzi dôverou k týmto inštitúciám: prezident SR, Ministerstvo spravodlivosti SR, Ústavný súd SR, Najvyšší súd SR, Národná rada SR, Vláda SR a súdy, súdnictvo.

„V prípade všetkých skúmaných inštitúcií – s výnimkou prezidenta SR – vo verejnosti prevažuje nedôvera nad dôverou. Najnižšiu dôveru prejavili občania voči súdom a súdnictvu. Nízka dôvera je príznačná aj pre vzťah občanom k vláde a parlamentu. Z troch vrcholových inštitúcií, činnosť ktorých bezprostredne súvisí so situáciou v oblasti spravodlivosti a právneho štátu, vyššiu dôveru požíva ministerstvo spravodlivosti, za ktorým nasleduje s malým odstupom Ústavný súd SR (ÚS SR) a Najvyšší súd SR (NS SR),“ konštatuje sa v správe o výsledkoch výskumu, o ktorej agentúru SITA informoval IVO.

Dôveryhodnosť inštitúcií medzi občanmi SR
Inštitúcia Miera dôvery občanov (% dôverujúcich : % nedôverujúcich)*
Prezident SR  62 : 35 
Ministerstvo spravodlivosti SR 39 : 56
Ústavný súd SR 37 : 57
Najvyšší súd SR 35 : 59
Národná rada SR 31 : 66
Vláda SR 29 : 67
Súdy, súdnictvo 26 : 70
Poznámka: * Zlúčené odpovede „úplne a skôr dôverujem“ a „skôr a vôbec nedôverujem“.
Zvyšok do 100 % tvoria odpovede „neviem“.
Zdroj: Inštitút pre verejné otázky, september – október 2011.
Zámerom projektu je zmapovať názory verejnosti, expertov a sudcov na problémy slovenského justičného systému, ich príčiny a možné spôsoby riešenia. Súčasťou výskumného projektu je viacero prieskumov názorov občanov na reprezentatívnej vzorke obyvateľstva SR. Tiež sa v ňom zisťujú názory odborníkov a sudcov v dvoch špeciálne vytvorených paneloch.
Prezident vymenoval sudcov
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Členmi odborného panelu sú vedecko-pedagogickí pracovníci zaoberajúci sa problematikou právneho štátu na vysokoškolských pracoviskách a akademických inštitúciách, experti pracujúci v mimovládnych neziskových organizáciách, advokátskych kanceláriách a médiách, a nezávislí analytici (celkový počet expertov je 29).

Členmi sudcovského panelu sú 37 sudcovia pracujúci na súdoch rôzneho stupňa.

Menný zoznam členov obidvoch panelov je prístupný na webstránke IVO www.ivo.sk. Projekt, ktorý sa realizuje v rokoch 2011 – 2012, podporila Nadácia otvorenej spoločnosti (NOS – OSF).

V septembri a októbri 2011 sa uskutočnil prieskum dôveryhodnosti inštitúcií ústavného systému SR, vrátane orgánov, činnosť ktorých bezprostredne súvisí so situáciou v súdnictve. V prieskume sa zisťovali aj názory verejnosti na opatrenia (realizované a navrhované) v oblasti justície.

Dôveryhodnosť inštitúcií pôsobiacich v oblasti justičného systému a právneho štátu medzi občanmi, odborníkmi a sudcami
Inštitúcia občania experti sudcovia
Ministerstvo spravodlivosti SR 39 : 56 83 : 17 59 : 41
Najvyšší súd SR 37 : 57 38 : 59 57 : 43
Súdy, súdnictvo 35 : 59 10 : 86 46 : 54
Poznámka: Zlúčené odpovede „úplne a skôr dôverujem“ a „skôr a vôbec nedôverujem“. 26 : 70 21 : 79 68 : 32
Zvyšok do 100 % tvoria odpovede „neviem“.
Zdroj: Inštitút pre verejné otázky, september – október 2011.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan Gašparovič
Firmy a inštitúcie IVO Inštitút pre verejné otázkyMS Ministerstvo spravodlivosti SR