Ľudia používajú internet častejšie, sú digitálne zručnejší

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zena and nakup and internet
Foto: gmcbike.net

BRATISLAVA 28. mája (WEBNOVINY) – V roku 2013 sa pripojilo na internet aspoň raz za týždeň 74 percent Slovákov, 61 percent ho využívalo denne a 15 percent internet ešte nikdy nepoužilo. Vyplýva to z Hodnotiacej tabuľky digitálnej agendy 2014, ktorú vypracovala Európska komisia (EK).

Podľa zverejnených informácií počet ľudí v rámci EÚ, ktorí sa pripájajú na internet aspoň raz za týždeň, vzrástol do roku 2010 z 60 percent na 72 percent. Najväčší pokrok zaznamenalo Grécko, Rumunsko, Írsko, ale aj ČR a Chorvátsko.

„Väčšina Európanov sa dnes s ľahkosťou pohybuje v digitálnom svete a dychtí po väčších možnostiach. Vyriešili sme problém prístupu na internet, ale rozdiely v digitálnych zručnostiach pretrvávajú,“ konštatovala podpredsedníčka EK Neelie Kroesová. „Keď sa nebudeme viac usilovať, v Európe vznikne znevýhodnená vrstva obyvateľstva, ktorej bude chýbať digitálna gramotnosť,“ dodala.

Cez internet nakupuje až 44 percent Slovákov

V súčasnosti nakupuje online 47 percent občanov EÚ, čo je nárast o 10 percentuálnych bodov, takže cieľ 50 percent do roku 2015 sa podľa EK pravdepodobne podarí splniť. Vlani nakupovalo cez internet 44 percent Slovákov.

Pokles zaznamenalo Slovensko v oblasti využívania internetu na služby eGovernmentu. Kým v roku 2012 to bolo 42 percent, v roku 2013 využilo služby eGovernmentu 33 percent Slovákov.

Na druhej strane hodnoty EÚ dosahujeme v oblasti prístupu k internetu v nemocniciach. Prístup k širokopásmovému internetu rýchlejšiemu ako 50 Mbps má 36 percent slovenských nemocníc, čo predstavuje priemer EÚ.

Výzvami sú najmä malé podniky

Zostávajúcimi výzvami podľa EK sú najmä malé podniky. Iba 14 percent podnikov s menej ako 250 zamestnancami predáva online. V celej EÚ sa ani jediná krajina nepribližuje k cieľu dosiahnuť do roku 2015 priemernú úroveň 33 percent.

Problémom podľa EK je aj stagnujúce využívanie služieb eGovernmentu. „Používalo ich iba 42 percent populácie EÚ. Pri súčasnom trende členské štáty cieľ 50 percent do roku 2015 nedosiahnu,“ uzavrela komisia.

V hodnotiacej tabuľke digitálnej agendy z roku 2014 sa posudzuje pokrok na úrovni EÚ i jednotlivých členských štátov, a to na základe 13 ukazovateľov výkonnosti. Správa vychádza z údajov za rok 2013. EK zatiaľ splnila 72 zo 101 cieľov v rámci Digitálnej agendy pre Európu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Neelie Kroesová