Ľudia sa cítia ohrození globalizáciou a migráciou, reaguje Blaha na voľby v Maďarsku

Ľuboš Blaha
Predseda výboru NR SR pre európske záležitosti Ľuboš Blaha. Foto: archívne, SITA/Marek Mrviš

BRATISLAVA 9. apríla (WebNoviny.sk) – Predseda parlamentného výboru pre európske záležitosti Ľuboš Blaha (Smer-SD) očakával výrazné víťazstvo Fideszu v maďarských parlamentných voľbách, a po tom, čo slovenské liberálne médiá začali písať, že Fidesz slabne, sa jeho očakávanie premenilo na istotu.

Nadviažu na doterajšiu spoluprácu

Ako povedal Blaha v pondelok pre agentúru SITA, Maďari zvolili kontinuitu, čiže z hľadiska bilaterálnej spolupráce Slovenska s Maďarskom môžeme nadviazať na doterajšiu spoluprácu.

„Potvrdzuje sa, že ľudia v celej strednej Európe už majú plné zuby amerického liberálneho modelu. V ekonomike očakávajú skôr sociálnodemokratický program, ktorý si v Maďarsku, ale aj Poľsku, osvojili národní konzervatívci vrátane Fideszu,“ zdôraznil Blaha s tým, že ľudia očakávajú väčší dôraz na stabilitu, poriadok a suverenitu.

Pocity sú podobné ako na Slovensku

Podľa Blahu sa ľudia cítia ohrození globalizáciou, nekontrolovanou migráciou, stratou suverenity a pôsobením neoliberálnych médií a mimovládok. „Tie pocity sú podobné ako na Slovensku, rozdiel je len v tom, že na Slovensku sociálnodemokratickú ekonomiku a komunitárne hodnoty ponúka ľavica. V strednej Európe západný liberalizmus nemá šancu a jasné víťazstvo Fideszu to dokazuje,“ vyhlásil Blaha.

Ak sa maďarskí socialisti nespamätajú a neprestanú s podporou liberálneho globalizmu, časom môžu podľa Blahu skončiť mimo parlamentu ako v Poľsku.

„Potvrdzuje sa, čo hovorím dlhodobo – ľavica musí klásť dôraz na robotníkov, na pracujúcich ľudí, na sociálne témy. Musí reagovať na globalizačné tlaky, z ktorých majú naši voliči obavy a kašľú na liberálne meštiacke utópie o svete Starbucksov, McDonaldov, individualizmu a súťaže. Ľudia potrebujú sociálny štát, vlastenectvo a ochranu. Toto im Fidesz ponúkol,“ dodal Blaha.

Maďarské voľby v nedeľu hladko vyhrala strana Fidesz premiéra Viktora Orbána, pričom si v parlamente udržala dvojtretinovú ústavnú väčšinu. Vyplýva to z predbežných výsledkov volieb. Fidesz a jeho malý spojenec Kresťanskodemokratická ľudová strana (KDNP) spolu získali 133 zo 199 kresiel v parlamente, čo je minimum pre dvojtretinovú väčšinu.

Na druhom mieste skončilo krajne pravicové Hnutie za lepšie Maďarsko (Jobbik) s 26 kreslami a tretia ľavicová koalícia vedená Maďarskou socialistickou stranou (MSZP), ktorá si zabezpečila 20 poslaneckých miest.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ľuboš Blaha
Firmy a inštitúcie Fidesz