Ľudia sa pre volebné vysielanie najviac sťažovali na TA3

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Ta3
Foto: SITA/TA3

BRATISLAVA 2. apríla (WEBNOVINY) – Na vysielanie k voľbe prezidenta dostala licenčná rada najviac sťažností na program súkromnej spravodajskej televízie TA3. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa Rady pre vysielanie a retransmisiu (RVR) Lucia Jelčová, do 31. marca prišlo rade „v súvislosti s prezidentskými voľbami 36 podaní. Z nich ako sťažnosť bolo zaevidovaných 29 a vzťahovali sa k 12 programom“.

Ľuďom vadili moderátori

Sťažnosti boli najčastejšie na správanie sa moderátorov. Voči verejnoprávnemu Rozhlasu a televízii Slovenska (RTVS) smerovalo sedem sťažností na štyri programy, na súkromnú televíziu Markíza prišla jedna sťažnosť na jeden program a voči TA3 21 sťažností na spolu sedem programov. Rada sťažnosti prešetruje a monitoringom sa bude zaoberať na najbližšom zasadnutí, 8. apríla.

Pred druhým kolom voľby napríklad štyria sťažovatelia namietali „účelové zostrihanie tlačovej besedy Roberta Fica – odstránené boli nepríjemné otázky redaktorky TV Markíza a tiež tlačovej besedy Andreja Kisku – odvysielané boli len otázky týkajúce sa scientológie“ v Správach TA3 z 18. marca o 17:00 a 23:00.

Ako ďalej informovala licenčná rada, taktiež štyri sťažnosti prišli na odvysielanie dokumentárneho filmu Špióni v službách scientológie, 25. marca o 20:00 na Dvojke (RTVS). Podľa autorov sťažností „odvysielanie dokumentu niekoľko dní pred druhým kolom prezidentských volieb malo zvýhodniť jedného kandidáta na úkor druhého“.

Všetko o prezidentských voľbách nájdete —>> TU.

Neetické správanie voči kandidátom

Ostatných sedem podaní, teda tých, ktoré rada zo všetkých 36 podaní neprešetrila, bolo buď všeobecného charakteru alebo nemali náležitosti sťažnosti, či namietali skutočnosti, ktoré nie sú v kompetenciách rady. Preto ich RVR podľa Jelčovej neevidovala ako sťažnosti, neprešetrila a vybavila ich iným spôsobom. Tieto podania sa týkali neetického správania moderátora voči prezidentským kandidátom vo vysielaní verejnoprávneho vysielateľa, pričom žiadne ďalšie konkrétne údaje sťažovateľ neuviedol.

Päť podaní, pričom v rámci jedného boli podpísaní dvaja sťažovatelia, bolo na systém určenia diskutujúcich kandidátov v publicistickej relácii RTVS rozdelených na dve skupiny podľa preferencií na základe prieskumov. Napokon siedme neprešetrené podanie sa týkalo odvysielania záberov približne 10-ročného chlapca vhadzujúceho volebný lístok do urny, ktorý podľa sťažovateľa nesmel voliť, keďže ešte nemal 18 rokov. Spomínaný podnet postúpila licenčná rada Ústrednej volebnej komisii.

Podania doručené RVR

Podania doručené RVR pred 1. kolom voľby prezidenta SR a zaevidované ako sťažnosť sa vzťahovali na programy: Sobotné dialógy z 11. januára (RTVS – Rádio Slovensko), Z prvej ruky z 13. februára (RTVS – Rádio Slovensko), Správy RTVS z 23. februára (RTVS – Jednotka), Téma dňa z 25. februára (TA3), Televízne noviny z 3. marca (TV Markíza).

Podania doručené rade pred 2. kolom voľby a zaevidované ako sťažnosť sa vzťahovali k týmto programom: Správy zo 17. marca o 17:00 (TA3), Správy z 18. marca o 17:00 a 23:00 (TA3), Správy z 20. marca o 15:00 (TA3), Špióni v službách scientológie, 25. marca o 20:00 (RTVS – Dvojka), Správy z 26. marca o 13:00 (TA3), Správy z 26. marca o 18:00 (TA3).

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie RVR Rada pre vysielanie a retransmisiu