Ľudia sa vzbúria Baťovcom, nechcú im dať Bojnický zámok

Najkrajšie hrady a zámky
Bojnický zámok na Hornej Nitre bol vďaka svojmu vzhľadu objektom viacerých filmárov - natáčala sa tu Fantagíro aj Šílene smutná princezna Foto: www.huffingtonpost.com

TRENČÍN 16. októbra (WEBNOVINY) –

Osud Jána Antonína Baťu

Ján Antonín Baťa bol Národným súdom v roku 1947 odsúdený v neprítomnosti na 15 rokov ťažkého väzenia a celý jeho majetok prepadol v prospech štátu. Dôvodom mala byť údajná kolaborácia s nacistami. Výrok súdu vychádzal z dekrétu prezidenta republiky Edvarda Beneša.

O 60 rokov neskôr Mestský súd v Prahe tento rozsudok zrušil. V máji 2013 ho zrušil aj slovenský súd. Pod Baťov koncern patrilo veľké množstvo podnikov, vybudoval tu štyri priemyselné centrá, Partizánske, Svit, Nové Zámky a Bošany. Prostredníctvom akciovej spoločnosti vlastnil napríklad aj Bojnický zámok.

V sobotu 19. októbra budú v Bojniciach protestovať proti požiadavkám dedičov Jána Antonína Baťu o navrátenie majetku.

Akciu organizuje občianske združenie VZDOR – hnutie práce v zámockom parku pri bielej fontáne.

Svoje požiadavky už napísali prezidentovi, vláde, parlamentu a ministrovi kultúry v otvorenom liste.

V ňom uvádzajú, že vrátenie Bojnického zámku rodine Baťovcov považujú za okradnutie pracujúcich ľudí na Slovensku.

Baťova rodina žiada odškodné

„Celý tento majetok pochádza z práce ľudí – robotníkov a ostatných zamestnancov – nie z podnikateľskej činnosti Baťovcov. Tí svoje bohatstvo vyťažili z vykorisťovania zamestnancov,“ tvrdia organizátori verejného zhromaždenia.

Baťovi potomkovia žiadajú od štátu odškodné za zhabané majetky, medzi ktoré patril okrem iného aj Bojnický zámok. Koľko peňazí by chceli získať, nehovoria.

„Je to ťažko povedať, pretože ten majetok bol veľmi rozsiahly, keď bol znárodnený. Hovorilo sa o miliardách eur, ale to je hodnota znárodneného majetku, nevieme, v akej výške ministerstvo financií stanoví náhradu,“ povedal Baťov vnuk John Nash v septembri tohto roka. Peniaze, ktoré by od štátu dostali ako náhradu, by preinvestovali na Slovensku.

VZDOR sa obrátil aj na prezidenta

Občianske združenie preto vyzýva prezidenta, vládu a parlament a ministra kultúry, aby zabránili vráteniu Bojnického zámku do súkromných rúk Baťovcov alebo kohokoľvek iného, lebo sa pre nich stane len zdrojom peňažných príjmov.

„Nič viac. Jeho terajšia kultúrna a oddychová funkcia bude značne obmedzená, lebo v prvom rade bude Bojnický zámok slúžiť súkromným záujmom Baťovcov a až potom potrebám verejnosti,“ uvádza sa v otvorenom liste. Ani vyplatenie rodiny Baťovcov nie je podľa nich riešením spravodlivým z pohľadu pracujúcich ľudí.

Sprievodný program zhromaždenia sa začne v sobotu o 9:00. Oficiálny program s protestnými prejavmi účastníkov bude od 13:00.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Baťa