Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Európska únia
Foto: SITA/AP
28. apríla 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Ľudia sú zvyknutí na rýchle výsledky, eurovoľby majú byť iné

BRATISLAVA 3. mája (WEBNOVINY) – Začala sa zákonná kampaň pre májovými voľbami do Európskeho parlamentu (EP). Počas kampane, teda od soboty od 7:00 do štvrtka 22. mája do 7:00, môžu televízie a rádiá vysielať iba politickú reklamu a diskusie v rámci existujúcich publicistických relácií. Špeciálne nové relácie sú zakázané.

Zo zákona o vysielaní a retransmisii vyplýva, že politická reklama je verejné oznámenie určené na podporu politickej strany, politického hnutia, člena strany alebo člena hnutia alebo kandidáta, prípadne v ich prospech, popularizáciu názvu, značky alebo hesiel politickej strany, politického hnutia alebo kandidáta, upozorňuje na to Rada pre vysielanie a retransmisiu (RVR) v Komentári k zákonnej úprave vysielania v čase volieb do europarlamentu.

Rovnako od dnes možno podľa zákona o voľbách do EP „umiestňovať volebné plagáty a iné nosiče informácií na verejných priestranstvách“ a to iba na tých miestach, ktoré vyhradila obec svojím všeobecne záväzným nariadením. Všetky kandidujúce politické subjekty musia mať rovnaké podmienky.

Spracovanie bude komplikovanejšie

Spracovanie výsledkov májových eurovolieb bude pre štatistikov komplikované a náročné, hovorí predsedníčka Štatistického úradu SR Ľudmila Benkovičová. Verejnosť je podľa nej „namaškrtená“ rýchlym a hladkým spracovaním prezidentských volieb aj predchádzajúcich krajských volieb.

„Ale spracovanie výsledkov týchto volieb bude oveľa náročnejšie už vzhľadom na počet 29 kandidujúcich subjektov a tiež pre možnosť uplatniť preferenčné hlasy,“ povedala pre agentúru SITA šéfka štatistikov.

Prílohy veci skomplikujú

Spracovanie eurovolieb komplikuje podľa Benkovičovej aj vyhotovovanie príloh pre jednotlivé strany k zápisniciam okrskových volebných komisií. V prílohe sa vyznačujú odovzdané preferenčné hlasy.

Aj keď bude nejakú stranu voliť čo len jeden občan, tak musia pre ňu vyhotoviť prílohu, a to aj vtedy, ak nikto z voličov neuplatní pre jej kandidátov preferenčné hlasy. „Pri skoro šesťtisíc okrskových volebných komisiách to pre nás znamená nesmierne množstvo papiera a údajov, ktoré musíme prejsť,“ hovorí Benkovičová. Teoreticky tak môžu štatistici dostať z každého okrsku zápisnicu, ktorá bude mať 29 príloh.

Priebežné výsledky sú neisté

Zatiaľ nie je jasné, či sa budú pri eurovoľbách zverejňovať priebežné výsledky spracovania a kedy budú zverejnené konečné výsledky. Rozhodovať by o tom mala v polovici mája Ústredná volebná komisia.

„Budú sa prerokovávať aj otázky, akým spôsobom sa budú zverejňovať výsledky týchto volieb, lebo zákon o voľbách do Európskeho parlamentu hovorí o tom, že výsledky volieb môžu byť sprístupnené verejnosti až po tom, keď sa odvolí v poslednom členskom štáte EÚ,“ vysvetľuje Benkovičová.

V únii sa bude hlasovať až do nedele 25. mája večer. Podľa Benkovičovej nie je pre štatistický úrad problém zverejňovať priebežné výsledky, no zatiaľ s tým nepočítajú. „Zákon o voľbách do Európskeho parlamentu vôbec nehovorí o tom, že by mohli byť zverejňované priebežné výsledky spracovania,“ dodáva s tým, že štatistický úrad je v tomto podriadený Ústrednej volebnej komisii. „Očakávam veľkú diskusiu na túto tému,“ uviedla Benkovičová.

Voľby do europarlamentu

budú na Slovensku v sobotu 24. mája od 7:00 do 22:00. Na Slovensku pôjde o tretie eurovoľby, predtým sa konali v rokoch 2004 a 2009. V jednotlivých štátoch EÚ sa voľby uskutočnia od 22. do 25. mája. Počet poslancov z každého členského štátu EÚ stanovuje Zmluva o pristúpení k EÚ. Z nej vyplýva, že Slovensko v europarlamente zastupuje 13 poslancov.

Podľa Lisabonskej zmluvy celkový počet poslancov Európskeho parlamentu v roku 2014 je 751. Doterajšie eurovoľby u nás charakterizovala nízka volebná účasť, v roku 2009 prišlo k urnám 19,64 percenta oprávnených voličov, v roku 2004 to bolo 16,96 percenta. V oboch prípadoch to bolo najmenej zo všetkých členských krajín EÚ.

Odporúčané články

‘Podnikavec’ chcel zarobiť, volal kandidátom do eurovolieb Na internete je kvíz, ktorý Slovákom pomôže pred eurovoľbami

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...