Ľudia utekajú zo Sýrie do Jordánska

Protesty v Sýrii
Pri zásahoch bezpečnostných síl proti demonštráciám, ktoré trvajú už od 15. marca, zahynulo doteraz podľa údajov sýrskej opozície už takmer 900 ľudí. Ďalších niekoľko tisíc ľudí bolo zatknutých. Al-Asad však napriek stupňujúcemu sa tlaku odmieta odstúpiť zo svojej funkcie. Foto: SITA/AP

BEJRÚT 14. mája (WEBNOVINY) – Sýrčania hromadne utekajú pred násilnosťami vo svojej krajine do susedného Jordánska. Informovali o tom v sobotu jordánski bezpečnostní predstavitelia, podľa ktorých sú medzi utečencami aj zranení.

Streľbu zo západosýrskeho mesta Talkalách je podľa nich počuť až do Libanonu. Z oblasti utiekli za posledné týždne už stovky Sýrčanov.

Napriek brutálnym zásahom režimu vyšli po piatkových večerných bohoslužbách do ulíc sýrskych miest opäť tisíce ľudí, aby protestovali proti prezidentovi Baššárovi al-Asadovi. O život pritom prišli najmenej šiesti demonštranti. Sýrske bezpečnostné sily ich zastrelili v južnom meste Dará, v jednom z predmestí Damasku ako aj v meste Homs v centrálnej časti krajiny. Al-Asadove jednotky zabili pri útokoch na demonštrantov od polovice marca už vyše 775 ľudí.

Britské ministerstvo zahraničia si v piatok nechalo predvolať sýrskeho veľvyslanca, aby ho varovalo pred novými sankciami Európskej únie, pokiaľ Sýria nezastaví tvrdé zásahy proti demonštrantom. Únia už v utorok zaviedla prvé sankcie voči 13 vysokopostaveným predstaviteľom sýrskeho režimu. Reštrikčné opatrenia im znemožnia cestovať do Európy a európske banky im zmrazia účty.

Protesty v Sýrii
Foto: SITA/AP
Protesty v Sýrii
Foto: SITA/AP
Protesty v Sýrii
Foto: SITA/AP
Protesty v Sýrii
Foto: SITA/AP

.

https://youtube.com/watch?v=PlmsZWYDAGw

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom