Ľudia z tepla kolabovali, teploty lámali rekordy

Horúčavy, leto, voda
Foto: SITA/Marián Peiger
BRATISLAVA 1. júla (WEBNOVINY) –
Záchranári, nehoda, zranenie, lekár, nemocnica, sa
Foto: Archívne foto SITA/AP

Počas soboty bolo na území Slovenska celkom 115 výjazdov záchraniek pre kolapsové stavy zapríčinené teplom.

Agentúru SITA o tom informoval hovorca operačného strediska Záchrannej zdravotnej služby (ZSS) Boris Chmel. Ako uviedol, 67 ľudí bolo aj prevezených do nemocnice. Najviac prípadov bolo v Bratislavskom kraji, najmenej zas v Trnavskom a Nitrianskom.

Žien skolabovalo 58, mužov bolo menej, 50. Zachraňovali sa aj deti, tých potrebovalo pomoc sedem. Okrem toho zasahovali záchranári aj pri štrnástich prípadoch dehydratácie.

Horúčavy prepisovali rekordy

V nedeľu padali na území Slovenska teplotné rekordy.

Podľa teplôt nameraných Slovenským hydrometeorologickým ústavom (SHMÚ), najteplejšie bolo v nedeľu v Lučenci, kde sa teplota vyšplhala až na 37,8 °C.

Prekonal sa tak rekord z roku 2003, kedy teplota vzduchu dosiahla 34,5 °C. S extrémne vysokou teplotou sa môže pochváliť aj Hurbanovo, kde hydrometeorológovia namerali 37,4 °C, táto teplota prekonala rekord z roku 2003, kedy namerali 35,8 °C.

Zhodne, 36,5 °C namerali v Nitre a na Sliači, aj v týchto mestách boli prekonané teploty z roku 2003.

Vysokým teplotám vzduchu sa nevyhli ani Piešťany, tu v nedeľu namerali 35,8 °C, taktiež bol prekonaný teplotný rekord z roku 2003. Teploty v metropole východu, v Košiciach dosiahli na ortuti 34,3 °C, čím sa prekonal rekord z roku 1947.

Žilina rekord neprekonala

Horúco bolo aj v Kamenici nad Cirochou, tu bol taktiež zaznamenaný teplotný rekord 33,7 °C, no a extrémne teplo bolo aj v Poprade, kde hydrometeorológovia namerali teplotný rekord 32,5 °C.

Podľa informácii z ústavu, rekordne vysoké teploty boli aj na ďalších miestach Slovenska, teplotný rekord však nebol prekonaný napríklad v Žiline.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom