Ľuďom so psoriázou sa netreba vyhýbať

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Psoriáza
Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) majú takmer dve tretiny ľudí so psoriázou miernu formu choroby, s menej ako tromi percentami postihnutej kože. Foto: ilustračné, Thinkstock

BRATISLAVA 1. novembra (WebNoviny.sk) – Cieľom dnešného Svetového dňa psoriázy je informovať a upozorniť verejnosť na fakt, že psoriáza nie je nákazlivá, a tak sa ľuďom s týmto ochorením netreba vyhýbať. Medzinárodná federácia psoriatických organizácií, ktorá Svetový deň psoriázy vyhlasuje od roku 2004, vyzdvihuje nutnosť zakročiť vo vylepšení zdravotného aj spoločenského života pacientov, keďže podľa štúdií sú psoriatici náchylnejší k depresii a následným problémom v intímnom, ale aj pracovnom živote. Podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií na Slovensku v priebehu uplynulého roka navštívilo dermatovenerológov 63 413 osôb, pričom podľa odhadov psoriázou trpí približne 200-tisíc Slovákov.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) majú takmer dve tretiny ľudí so psoriázou miernu formu choroby, s menej ako tromi percentami postihnutej kože. Riziko psoriázy u dieťaťa je 41-percentné ak obaja rodičia trpia týmto ochorením, 14-percentné ak má psoriázu jeden z rodičov a šesťpercentné v prípade ak ju má súrodenec. Vedci na základe epidemiologických pozorovaní dokázali, že ťažkí psoriatici žijú až o desať rokov kratšie ako priemerná populácia. Podľa WHO sa toto ochorenie môže prejaviť v akomkoľvek veku, najčastejšie sa po prvý raz objaví v období medzi 15. a 35. rokom života.

Psoriáza, ľudovo nazývaná aj lupienka, je geneticky podmienené chronické zápalové kožné ochorenie. Zaraďuje sa medzi autoimunitné ochorenia, pri ktorých sa imunitný systém obráti proti vlastnému organizmu. Prejavuje sa vymedzenými, šupinatými, červenými kožnými léziami, najčastejšie sa vyskytujúcimi na lakťoch, kolenách, pokožke hlavy, rúk a nôh. Medzi typické príznaky patrí svrbenie, podráždenie a bolesť. Okrem kože bývajú postihnuté aj nechty a kĺby. Národný ústav reumatických chorôb uvádza, že u 10 až 40% pacientov trpiacich psoriázou môže vzniknúť chronické reumatické ochorenie nazývané psoriatická artritída. Psoriatici majú podľa odborníkov aj vyššie riziko vzniku a rozvoja cukrovky alebo srdcových chorôb.

Navonok sa psoriáza nemusí dlhodobo prejaviť, môže však vypuknúť pod vplyvom istých faktorov, napríklad stresu, nezdravého životného štýlu, bakteriálnej infekcie (napr. streptokoková angína) alebo chemickým poškodením kože. Môže sa objavovať v určitých obdobiach, napríklad počas tehotenstva. V súčasnosti existuje viacero typov liečby, ktoré dokážu ochorenie udržať pod kontrolou. Medzi účinné spôsoby patrí napríklad biologická liečba.

Informácie pochádzajú od Petra Bublu z Komunikačného odboru Ministerstva zdravotníctva SR a archívu agentúry SITA.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia