Ľudské práva dostali obuškom, azerbajdžanská polícia útočila

Do ulíc Istanbulu vyšlo 20 tisíc ľudí
Približne 20-tisíc ľudí zhromaždených v tureckej metropole Istanbul v nedeľu nadviazalo na 50-tisícové podujatie v azerbajdžanskom Baku, aby si pripomenuli 20. výročie jedného z najkrvavejších incidentov vojny o Náhorný Karabach. Foto: SITA/AP

BAKU 2. novembra (WEBNOVINY) – Azerbajdžanská polícia rozohnala v piatok v Baku demonštráciu proti navrhovanému zákonu, ktorým by sa zvýšila pokuta za účasť na nepovolenom protestnom zhromaždení v bývalej sovietskej krajine.

Skupina demonštrantov kričiaca „Sloboda“ sa začala zhromažďovať v centre mesta, keď ich obkľúčila polícia, ktorá približne 30 osôb zatkla.

Líder opozície uviedol, že demonštranti sa snažili protestovať proti plánu na zmenu zákona o demonštráciách, ktorým sa má zvýšiť pokuta za organizovanie a účasť na ilegálnych protestoch.

„Táto zmena položí ešte väčšie prekážky do cesty občanom snažiacim sa docieliť právo na zhromažďovanie,“ povedal Isa Gambar, líder opozičnej strany Musavat pre agentúru AFP.

Vláda prezidenta Ilhama Alijeva dlhodobo obmedzuje slobodu slova, väzní oponentov a potláča disidentov. Ľudskoprávna organizácia Amnesty International v stanovisku tento týždeň vyzvala Alijevovu administratívu, aby „ukončila útoky na disidentov a zabezpečila všetkým občanom základné právo na slobodu slova, zhromažďovania a zgrupovania sa.“

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom