Ľudské práva sú viac ako predvolebná kampaň, tému interupcií by nemali riešiť len muži

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Potrat, tehotenstvo
Foto: ilustračné, www.thinkstockphotos.com

Základné ľudské práva sú viac ako predvolebná kampaň. Konštatuje to Slovenské národné stredisko pre ľudské práva (SNSĽP), ktoré rázne odsudzuje zneužívanie ľudských práv na účely predvolebných kampaní.

„Parlamentné voľby sa rýchlo blížia a politické strany už naplno rozbehli svoje kampaňové aktivity. Mnohé strany sa však uchyľujú k takej forme kampane, ktorá zneužíva nenávistné nálady v spoločnosti vo svoj prospech,“ uvádza SNSĽP na svojej stránke.

Polarizácia spoločnosti

Negatívne emócie voči právam sexuálnych menšín, právam žien, prípadne právam migrantov sú podľa strediska zneužívané na ďalšiu polarizáciu spoločnosti s cieľom získať politické body pred blížiacimi sa voľbami.

Stredisko takisto odmieta politizáciu témy sprísnenia interrupcií. Prikláňa sa k názoru prezidentky Zuzany Čaputovej a riaditeľky Inštitútu pre výskum práce a rodiny Silvie Porubänovej, podľa ktorých je momentálny stav právnej úpravy dostatočný a proporčne chráni práva matky aj právo na život plodu.

Akékoľvek sprísňovanie prístupu k interrupciám považuje stredisko za zbytočné a rázne odmieta politizáciu tejto témy ako aj politizáciu občianskych protestov.

Minimálna participácia žien

Slovenské národné stredisko pre ľudské práva zároveň konštatuje, že predkladatelia týchto reforiem sú poväčšine muži s minimálnou participáciou žien. Takúto predvolebnú politizáciu otázok základných práv a slobôd považuje za nelegitímnu, polarizujúcu a šovinistickú.

„Téma interrupcií nie je témou výlučne politickou. Vyžaduje si účasť odborníkov a odborníčok z oblasti sociológie, medicíny a práva, no najmä si vyžaduje zvýšenú účasť žien. Je prinajmenšom neetické, keď kolektív prevažne mužského zastúpenia zneužíva témy práv žien na dosiahnutie svojej predvolebnej agendy,“ podotkla výkonná riaditeľka SNSĽP Katarína Szabová.

Legislatíve návrhy, ktorých dôsledkom by bolo obmedzenie prístupu žien k bezpečnej a legálnej interrupcii predložili poslanci a poslankyne OĽaNO, Sme rodina, Ľudovej strany Naše Slovensko a nezávislý poslanec Richard Vašečka.

Pochod Nebudeme ticho!

Nesúhlas s tým, že ľudia by mali svoje životy prispôsobovať vôli štátu, vyjadrili v sobotu aj organizátorky pochodu Nebudeme ticho! v Bratislave.

Členky feministických organizácií Aspekt, Možnosť voľby a Povstanie pokračuje tak upozornili, že navrhované obmedzenia by znamenali upevnenie systémového násilia zo strany štátu a ešte väčšmi by tak prispeli k individuálnym formám rodovo podmieneného násilia.

Podľa nich mnohé strany, štátne či cirkevné inštitúcie k téme sexuálnych a reprodukčných práv pristupujú tak, ako keby šlo o hračku alebo nástroj politickej kampane. Podporiť ich prišlo viac ako 500 ľudí.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Katarína SzabováRichard VašečkaSilvia PorubänováZuzana Čaputová