Ľudskoprávni aktivisti vyzvali OSN, aby vo Venezuele vyhlásila stav humanitárnej núdze

Kolumbia, Venezuela
Odborníci poukazujú na vážne nedostatky v súvislosti s liekmi a potravinami vo Venezuele. Foto: ilustračné, SITA/AP

NEW YORK 10. apríla (WebNoviny.sk) – Ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch (HRW) a výskumníci v oblasti verejného zdravia z Johns Hopkins School of Medicine naliehajú na Organizáciu Spojených národov (OSN), aby situáciu vo Venezuele vyhlásila za „stav komplexnej humanitárnej núdze, ktorý pre región predstavuje riziko“.

So svojou výzvou sa obrátili na Bezpečnostnú radu OSN a ešte pred jej stredajším zasadnutím, ktoré sa venezuelskej humanitárnej kríze bude venovať, ju vyzvali, aby požiadala generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa o rozhodné stanovisko.

Zverejniť by ho mal podľa nich preto, lebo ich výskum dokazuje vážne nedostatky v súvislosti s liekmi a potravinami vo Venezuele a tiež šírenie chorôb, ktoré presahuje hranice krajiny.

Kathleen Page z Johns Hopkins School of Medicine sa vyjadrila, že Guterres „by mal zazvoniť na poplach a ukázať vodcovstvo tým, že zabezpečí zmobilizovanie obrovských zdrojov OSN pre Venezuelčanov spôsobom, ktorý je neutrálny, nezávislý a nestranný.“

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Human Rights WatchOSN Organizácia Spojených národov