Luitz možno príde o víťazstvo v Beaver Creeku, počas prestávok si pomáhal vdychovaním kyslíka

Stefan Luitz
Nemecký lyžiar Stefan Luitz. Foto: archívne, SITA/AP

VIEDEŇ 7. decembra (WebNoviny.sk) – Nemcovi Stefanovi Luitzovi hrozí diskvalifikácia v súvislosti s jeho nedávnym triumfom v obrovskom slalome v rámci Svetového pohára zjazdárov v americkom Beaver Creeku.

Špeciálne upravená fľaša

Podľa predbežných informácií nemeckí pretekári si medzi jednotlivými kolami pretekov pomáhali vdychovaním kyslíka zo špeciálne upravenej fľaše, čo zakazuje reglement Medzinárodnej lyžiarskej federácie (FIS). Štart pretekov v Beaver Creeku bol vo vyše trojtisícovej nadmorskej výške.

Ak sa preukáže Luitzova vina, príde o svoj premiérový triumf v bojoch o krištáľové glóbusy a víťazom sa dodatočne stane Marcel Hirscher. Rakúsky fenomén by sa v takom prípade dočkal jubilejného 60. víťazstva v pretekoch Svetového pohára a druhého v tejto sezóne po slalome v Levi. Informuje o tom aj švajčiarsky športový web skionline.ch.

Anonymný protest

Zástupcovia FIS informovali, že v predmetnej veci už začali vyšetrovanie. Jeho výsledky zatiaľ nie sú známe. Zatiaľ čo vdychovanie prídavného kyslíka nefiguruje v registri zakázaných činností v pravidlách antidopingu podľa WADA, FIS má v tomto smere prísnejšie reguly.

V prípade pretekov v Beaver Creeku začala FIS konať na základe anonymného protestu, ktorý takto „natrel“ celý nemecký tím. Nemecký lyžiarsky zväz bude zrejme obvinený z toho, že svojím športovcom poskytol nepovolenú výhodu pred ostatnými.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marcel Hirscher