Lukáčová v superkombinácii napokon štvrtá

Lukáčová
Barbora Lukáčová Foto: Ilustračné foto SITA/Gabriel Lipták

ERZURUM 2. februára (WEBNOVINY) – Slovenská reprezentantka v alpskom lyžovaní Barbora Lukáčová na jubilejnej XXV. Svetovej zimnej univerziáde v Erzurume takmer dosiahla na medailové stupne. Aj keď 20-ročná Slovenka bola po slalomovej časti na prvom mieste, v super G sa pred ňu dostali tri pretekárky a od bronzu ju napokon delilo iba 14 stotín sekundy. „Do super G som nastupovala s úmyslom ísť čo najlepšiu jazdu. To, že som líderka, som si vôbec nepripúšťala, nakoľko si uvedomujem svoje jazdecké nedostatky v tejto disciplíne. Myšlienky na medailu mi samozrejme prebleskli hlavou. Preto bolo mojím cieľom nezľaknúť sa a ísť bojovnú jazdu, jednoducho vydať zo seba maximum. Toto svoje predsavzatie som splnila skoro do bodky. Skoro kvôli tomu, pretože som spravila chybu v dolnej časti trate, čo ma pravdepodobne stálo pódiové umiestnenie. Ale aj zemiaková medaila poteší,“ uviedla pre agentúru SITA Barbora Lukáčová a pokračovala: „Čo sa týka slalomovej časti, som so sebou veľmi spokojná a pravdu povediac ma to veľmi prekvapilo. Stavba trate bola veľmi netypická. Boli v nej veľké rozostupy medzi bránkami a celkovo slalom bol veľmi otvorený. Normálnemu slalomu sa to podobalo až v poslednej pasáži. Už na prehliadke som si uvedomila, že vyhrá ten, kto sa nezľakne pustiť lyže. S tým som sa pustila do pretekov, aj keď na štarte som bola nervózna. Našťastie zo mňa všetko opadlo po prvom odpichnutí sa, vystihla som správny rytmus a výsledok bol nad očakávania. Určite k úspešnej slalomovej časti prispelo aj dobré štartové číslo.“

Ďalšia slovenská pretekárka Eva Hučková stredajší super G nedokončila, Jana Gantnerová neštartovala. „Veľmi dobré umiestnenie všetkých troch našich pretekárok v slalomovej časti je dobrým prísľubom pred sobotňajším slalomom,“ uviedol pre agentúru SITA generálny sekretár Slovenskej asociácie univerzitného športu (SAUŠ) Mikuláš Ortutay. Víťazkou sa stala Francúzka Aude Aguilaniuová, za ktorou Lukáčová zaostala o 92 stotín sekundy. Medzi mužmi klasifikovali Jaroslava Babušiaka na konečnom 12. mieste, kam sa posunul z 15. priečky po utorňajšom slalome. Slovenský reprezentant tak v tejto disciplíne neobhájil bronz z Char-pinu 2009. Zlato si v Erzurume vybojoval Rakúšan Bernhard Graf.

Matej Kazár obsadil v stíhacích pretekoch biatlonistov na 12,5 km dvanáste miesto s viac ako dvojminútovým odstupom na víťazného Ukrajinca Semionova. Po bronze v sobotňajších vytrvalostných pretekoch na 20 km a utorňajšom jedenástom mieste v rýchlostných pretekov na 10 km sa 23-ročný Kazár umiestnil opäť medzi najlepšími. Medzi ženami skončila Martina Chrapánová na 13. priečke, Teréziu Poliakovú predstihli vedúce pretekárky o jedno kolo.

Výsledky:

ZJAZDOVÉ LYŽOVANIE

Ženy – superkombinácia: 1. Aude Aguilaniuová (Fr.) 1:52,00 min (46,83 s + 1:05,17 min), 2. Erika Ghentová (USA) +0,31 (46,39+1:05,92), 3. Charline Vionová (Fr.) +0,78 (46,45+1:06,33), 4. Barbora Lukáčová +0,92 (45,42+1:07,50),… Eva Hučková – nedokončila super G, Jana Gantnerová (všetky SR) neštartovala v super G.

Muži – superkombinácia: 1. Bernhard Graf (Rak.) 1:49,45 min (46,66 s + 1:02,79 min), 2. Calle Lindh (Švéd.) +0,52 (46,18+1:03,79), 3. Adam Zíka (ČR) +0,69 (47,77+1:02,37),… 12. Jaroslav Babušiak +2,62 (48,25+1:03,82), Šimona Štancela (SR) diskvalifikovali v utorňajšom slalome.

BIATLON

Muži – stíhacie preteky na 12,5 km: 1. Segij Semionov 36:08,60 min, 2. Arťom Pryma (obaja Ukr.) 36:21,70, 3. Jevgenij Garaničev (Rus.) 36:31,50,… 12. Matej Kazár (SR) 38:43,20.

Ženy – stíhacie preteky žien na 10 km: 1. Viťa Semerenková (Ukr.) 32:16,30 min, 2. Daria Virolajnenová 32:33,00, 3. Jevgenija Sedovová (obe Rus.) 33:40,10,… 13. Martina Chrapánová 37:43,90, Terézia Poliaková (obe SR) +1 kolo.