Lukáš Lacko po päťsetovej bitke na US Open skončil

Devvarman - Lacko 4:6, 6:1, 6:2, 4:6, 6:4
Slovenský tenista Lukáš Lacko počas zápasu prvého kola US Open, v ktorom v päťsetovej dráme prehral s indickým kvalifikantom Somdevom Devvarmanom 6:4, 1:6, 2:6, 6:4, 4:6. Foto: SITA/AP

Dvojhra mužov – 1. kolo:

Somdev Devvarman (India) – Lukáš Lacko (SR) 4:6, 6:1, 6:2, 4:6, 6:4 za 191 minút (36, 35, 30, 45, 45)

NEW YORK 29. augusta (WEBNOVINY) – Slovenský tenista Lukáš Lacko prehral v stredajšom stretnutí 1. kola dvojhry mužov na záverečnom štvrtom grandslamovom turnaji sezóny US Open v New Yorku s indickým kvalifikantom Somdevom Devvarmanom, 114. vo svetovom rebríčku ATP, v ich premiérovom vzájomnom súboji za 191 minút tesne 6:4, 1:6, 2:6, 6:4, 4:6. Po treťom sete prerušili tento zápas približne na 5 hodín pre nepriazeň počasia.

Devvarman mal pomer „winnerov“ a nevynútených chýb 30:36, zdolaný 49:73, čo vypovedá o tom, že agilnejšie, ale aj úderovo neistejšie si počínal Lacko.

Ind ťažil z efektivity v kľúčových okamihoch: zužitkoval 8 z 12 brejkbalov, Slovák iba 5 z rovnakého počtu príležitostí.

Ázijčan so sídlom v americkom Charlottesville zvládol 27 z 29 zákrokov pri sieti.

„Som sklamaný z toho záveru, lebo vo štvrtom sete som bol jednoznačne lepší, v podstate v každom geme pri jeho podaní som mal šance, napokon som Devvarmana brejkol čistou hrou a piaty set mal vyzerať rovnako. Dvakrát som si však hlúpo prehral servis, a hoci som súpera vždy ľahko brejkol naspäť, pokojne mohlo byť rozhodnuté v môj prospech namiesto toho stavu 4:4. V deviatej hre boli nové lopty, k tomu trošku nervozity, dva údery pri ráme… Ešte som sa vracal do gemu z 0:40, ale on mi pri treťom brejkbale vystihol stranu a dal liftovaný lob, ktorý strašne rýchlo klesal, bol to ťažký smeč,“ povedal Lukáš Lacko pre agentúru SITA aj na margo rozhodujúcej situácie v závere drámy.

Obrazom: Lukáš Lacko prehral so Somdevom Devvarmanom

Indický kvalifikant Somdev Devvarman počas zápasu prvého kola US Open, v ktorom porazil v päťsetovej bitke Slováka Lukáša Lacka 4:6, 6:1, 6:2, 4:6, 6:4. Foto: SITA/AP

„Odkedy som mal tie problémy s pľúcami, rýchlejšie sa zadýcham. Dnes som nastúpil dobre a prvý set som odmakal v súlade so zámermi, ale potom mi rapídne odchádzala energia. Pod vplyvom toho som aj menil moju hru. Chcel som menej výmen a z toho pramenili chyby. Po dvoch ľahko prehratých setoch ma zachránil dážď. Oddýchol som si, dal som sa dokopy a pred návratom na kurt som vedel, že tam idem už maximálne na dva sety. Dal som do toho nového začiatku všetko, hral som s ním tie jeho výmeny, lepšie som si pripravoval zakončenia. Záverečná časť mala mať rovnaký scenár, ale – žiaľ, nevydarila sa mi. Niekedy to tak vychádza… Ind je známy takýmto prejavom, on ani inak nehrá. Rád tam behá a prehadzuje to. V podstate som druhý aj tretí set tohto zápasu prehral práve tak, že Devvarman sa iba bránil vysokými loptami, ja som to pre tú stratu energie chcel rýchlo ukončovať a kazil som,“ popisoval Slovák.

Obrazom: Najkrajšie momenty z tretieho dňa US Open

Tretí hrací deň US Open
Americká tenistka Venus Williamsová počas zápasu prvého kola US Open, v ktorom po veľkej dráme prehrala s Číňankou Ťie Čeng 3:6, 6:2, (5) 6:7. Foto: SITA/AP

Program počas tretieho dňa narušil dážď, niektoré stretnutie museli presunúť na štvrtok. Foto: SITA/AP
Švédska tenistka Sofia Arvidssonová počas zápasu 2. kola US Open, v ktorom prehrala s Číňankou Na Li 2:6, 2:6. Foto: SITA/AP
Ruská tenistka Anastasia Pavľučenkovová počas zápasu 2. kola US Open, v ktorom porazila Austrálčanku Ashleigh Bartyovú 6:4, 6:0. Foto: SITA/AP
Argentínsky tenista Juan Martín Del Potro počas zápasu 1. kola US Open, v ktorom zvíťazil nad nad španielskym tridsiatnikom Guillermom Garcíom-Lópezom za 253 minút 6:3, 6:7 (5), 6:4, 7:6 (7). Foto: SITA/AP

„Som veľmi šťastný, bol to neskutočne náročný zápas. Ten dážď bol komplikácia, úplne ma stopol. Mal som trochu smolu, ale počasiu nerozkážete. Bolo treba vyhrnúť si po pauze rukávy a vyrovnať sa s tým, mať náturu beštie. Súper po prestávke hral dobre, zmenil taktiku. Vo štvrtom aj piatom sete si počínal výborne. Ja som však za stavu 4:4 získal niekoľko skvelých ťahaníc o fiftíny. Som spokojný s tým, aké záverečné vypätia som zo seba ešte vydoloval,“ vyhlásil Devvarman a dodal: „Keď hráte piaty set, je v tom veľa adrenalínu. Ku koncu som vedel, že obaja toho máme dosť. Bol som riadne napätý a on tiež. V tej fáze to už ovplyvňovalo naše výkony. Usilovali sme sa zo všetkých zostávajúcich síl.“ O trávení času počas dažďa Ind povedal: „Dal som si dve štvrtinové porcie jedla v rôznych časoch. Osprchoval som sa, najedol, relaxoval. V zázemí je kopa kamarátov, niečo si zahráme, ubieha to rýchlo.“

Lacko teraz má v „maratónoch“ štatistiku 4:6. Ťahal za kratší koniec v druhom dueli takéhoto typu za sebou. Na januárových melbournských Australian Open v 2. kole len vyrovnal z 0:2 proti vtedy deviatemu hráčovi systému Jankovi Tipsarevičovi zo Srbska, nezavŕšil obrat.

Dvadsaťpäťročný zverenec Ladislava Simona Lacko, 84. v renkingu (už bol aj o 40 miest vyššie), si zo singlovej súťaže na medzinárodných otvorených majstrovstvách Spojených štátov amerických 2013 odnáša 10 bodov do hodnotenia a štartovné 32 000 dolárov.

Ešte sa predstaví vo štvorhre po boku Poliaka Tomasza Bednareka. K vynechaniu prípravných podujatí v Cincinnati a Winstone-Saleme uviedol: „Bol som štyri týždne v Amerike na rovnakom počte turnajov. Cincinnati vopred bolo otvorené. Ak by som niečo uhral v Montreale, možno by som potiahol piaty týždeň, ale takto sme sa rozhodli pre dočasný návrat domov a prípravu na US Open. V súvislosti s Winstonom-Salemom som bol ešte vo štvrtok až 17. pod čiarou, potom sa náhle odhlásilo 10-12 hráčov, bolo to narýchlo, hektické. Nemohli mi garantovať až pondelňajší štart, musel by som tam letieť už v sobotu. Napokon sme zostali pri pôvodnom pláne a išli až na US Open.“

Pre finalistu vlaňajšieho podujatia ATP World Tour 250 v chorvátskom Záhrebe Lacka zostáva maximom na Majors 3. kolo vlaňajších Australian Open aj Wimbledonu.

Na US Open ani na štvrtý pokus neprešiel úvodným kolom hlavnej súťaže. V sezóne 2010 ho vyradil Brit Andy Murray (aktuálne má štatút obhajcu titulu), v roku 2011 Lacko ako lucky loser z kvalifikácie prehral s domácim Donaldom Youngom (ten teraz zastavil Martina Kližana) a vlani bol nad jeho sily domáci veterán s minulosťou štvorky rebríčka James Blake.

Účasť SR vo dvojhre mužov sa nezdarom piešťanského rodáka skončila. V pondelok sa v 1. kole rozlúčil lucky loser z kvalifikácie Andrej Martin, v utorok nezvládol vstupnú prekážku Martin Kližan.

Lacko by sa najbližšie mal predstaviť 13. – 15. septembra v NTC v Bratislave v daviscupovom zápase Slovákov so Švédmi v 1. kole play-off o zotrvanie v euroafrickej zóne Davisovho pohára reprezentačných družstiev mužov: „S kapitánom Milošom Mečířom som o tom hovoril už dávnejšie. Povedal mi, že so mnou počíta, ale zatiaľ sme to nerozoberali nejako konkrétne.“

Dvadsaťosemročný niekdajší 62. muž hodnotenia Devvarman sa v 2. kole v lokalite Flushing Meadows stretne s Talianom Andreasom Seppim nasadeným ako dvadsiatym. Už teraz vyrovnal svoj 4-násobný osobný rekord z úrovne veľkej štvorky. Priamo v New Yorku bol v 2. kole už v sezóne 2009.