Lukáš Lacko po päťsetovej dráme na Australian Open končí

Lukáš Lacko
Lukáš Lacko počas zápasu 2. kola Australian Open, v ktorom prehral v päťsetovej dráme s Jankom Tipsarevičom. Foto: SITA/AP

MELBOURNE 16. januára (WEBNOVINY) – Slovenský tenista Lukáš Lacko prehral v stredajšom zápase 2. kola dvojhry mužov na úvodnom grandslamovom turnaji sezóny Australian Open v Melbourne s favorizovaným Srbom Jankom Tipsarevičom nasadeným ako ôsmym za 229 minút výsostne dôstojne 3:6, 4:6, 6:3, 6:4, 5:7.

Nazbieral pritom o jeden fiftín viac – 156:155. Proti členom Top 10 má bilanciu 0:13, bol veľmi blízko k premiérovému úspechu tohto typu.

Dvadsaťosemročného 9. muža svetového rebríčka ATP Tipsareviča mohol Lacko potrápiť ešte oveľa viac, ak by v prvých dvoch setoch využil aspoň jeden z ôsmich brejkbalov.

Belehradčan, ktorý pricestoval ako víťaz prípravného podujatia v indickom Chennai, si v oboch týchto častiach vypracoval iba jednu šancu na príjme a hneď ju zužitkoval. Stále platí, že Lacko zatiaľ predviedol jediný obrat z 0:2 na sety, a to vlani práve na medzinárodných otvorených majstrovstvách Austrálie proti Chorvátovi Ivanovi Ljubičičovi (3:6, 4:6, 6:3, 6:4, 6:4). Slovák teraz má teraz v päťsetových zápasoch skóre 4:5, Srb 16:8. Lacko mal pomer víťazných úderov a nevynútených chýb 57:61, Tipsarevič 48:44. Slovák zužitkoval 4 z 15 brejkbalov, Srb 5 z 11. Zhodou okolností obaja získali 55 loptičiek na returne.

Obrazom: Zápas 2. kola Australian Open medzi Jankom Tipsarevičom a Lukášom Lackom

Janko Tipsarevič - Lukáš Lacko
Radosť srbského tenistu Janka Tipsareviča po víťazstve nad Lukášom Lackom v 2. kole Australian Open. Foto: SITA/AP

Slovenský tenista Lukáš Lacko počas zápasu 2. kola Australian Open, v ktorom prehral v päťsetovej dráme s Jankom Tipsarevičom 3:6, 4:6, 6:3, 6:4, 7:5. Foto: SITA/AP
Fanúšik Janka Tipsareviča počas zápasu Australian Open, v ktorom Srb porazil Lukáša Lacka. Foto: SITA/AP
Srbský tenista Janko Tipsarevič počas zápasu 2. kola Australian Open, v ktorom porazil Lukáša Lacka v päťsetovej dráme 6:3, 6:4, 3:6, 4:6, 7:5. Foto: SITA/AP

„Začali sme akurát v takom čase, že na dvorci bol otrasný tieň. Lopta strašne blikala pri prechodoch, set a pol som mal problémy s tajmingom, nevedel som sa adaptovať. Keď slnko zapadlo, dokázal som sa viac sústrediť a od druhého setu som už bol viac – menej lepší hráč. Koncovku toho setu som si však sám ´spackal´ v podobe zbytočne prehraného gemu zo 40:0. Napriek tomu som cítil, že mám mierne navrch, čo prinieslo ovocie v treťom a štvrtom sete. Platilo to aj na začiatku piateho setu, mal som brejkbal, ale už aj veľké problémy s tým členkom. Od druhého setu som cítil, že ak budeme hrať dlho, tak z tej nohy vyvstanú ťažkosti. Nasadil som si lieky proti bolesti, ale zaklincovala to tá Tipsarevičova pauza na ošetrenie, keď viedol 3:2. Snažil som sa udržať sa v pohybe, noha mi však vytuhla až príliš a musel som hneď zmeniť štýl servovania, nechodiť toľko do výskoku. Podával som o 20-30 kilometrov za hodinu pomalšie, on to hneď využil a brejkol ma. Potom sa mi začal dariť návrat. Nečakane som to otáčal a od stavu 5:5 som opäť cítil, že môžem mať herne navrch. Škoda nejakých veľmi tesných lôpt, ktoré tam boli. Párkrát rozhodlo v môj neprospech Jastrabie oko. Pri skóre 5:6 a 40:15 prišli štyri fiftíny po sebe, ktoré som nezahral zle a nemám si za ne čo vyčítať, Janko však dal dva výborné returny a dve výborné obhodenia a bolo po zápase,“ povedal Lukáš Lacko pre agentúru SITA.

Tipsarevič si vyrovnal osobný rekord

Pre Lacka zostáva maximom podľa rebríčkového postavenia zdolaného súpera triumf nad Samom Querreym predvlani vo februári v San Jose. Američan vtedy bol na 17. mieste v renkingu.

Janko Tipsarevič

Finalista vlaňajšieho februárového halového turnaja v Záhrebe Lacko sa teda napokon nerevanšoval Tipsarevičovi za takisto 5-setovú prehru 7:6 (3), 6:4, 4:6, 6:7 (5), 6:8, ktorú inkasoval v septembri 2008 v rámci bratislavského daviscupového duelu predmetných krajín.

Spoludržiteľ Davisovho pohára 2010 a dvojnásobný štvrťfinalista newyorských US Open Tipsarevič sa medzi najlepšími 32 stretne s Francúzom Julienom Benneteauom.

Charizmatický Belehradčan si už prienikom do 3. kola vyrovnal osobný rekord na južnej pologuli zo sezón 2008 a 2012.

Zverenec Ladislava Simona Lacko napriek aktuálnemu nezdaru nadviazal na dobré výkony z prípravných podujatí v Dauhe a Aucklande, na ktorých sa zhodne prebojoval do štvrťfinále a tiež nestačil iba na členov prvej desiatky hodnotenia – Francúza Richarda Gasqueta, resp. Španiela Davida Ferrera.

„Som rád, že som v januári vyhral päť dobrých zápasov. Na všetkých troch turnajoch som prehral s hráčmi z Top 10. Je škoda, že som na nich narazil, lebo už pred štvrťfinále oboch prípravných podujatí som sa cítil herne dobre. Ak by som hral s niekým iným, možno sa dalo ísť ešte ďalej. Takisto tu v Melbourne som sa cítil po 1. kole výborne. Na druhej strane – mohol som čeliť top hráčom už v 1. kolách,“ uznal Lukáš Lacko.

Dvadsaťpäťročný piešťanský rodák si zo singlovej súťaže odnáša 45 500 AUD a 45 bodov do svetového rebríčka ATP, v ktorom figuruje na 44. mieste – vyššie ešte nebol.

V metropole Victorie obhajoval 3. kolo, v ktorom bol aj na Wimbledone 2012. Ešte sa predstaví vo štvorhre po boku krajana Igora Zelenaya: vo štvrtok približne po 5.00 h SEČ budú ich protivníkmi v 1. kole Brit Jonathan Marray a Brazílčan André Sá, šestnástky „pavúka“.

Lacko je na budúci týždeň prihlásený na challenger v nemeckom Heilbronne: „Na 95 percent to odhlasujem. Nohu mám v zlom stave, budem sa musieť dať dokopy.“

Dvojhra mužov – 2. kolo:

Janko Tipsarevič (Srb.-8) – Lukáš Lacko (SR) 6:3, 6:4, 3:6, 4:6, 7:5 za 229 minút (39, 46, 44, 45, 55)

Prvý gem tretieho setu bol „maratónsky“

Lacko si pred tretím setom druhého vzájomného súboja nechal ošetriť ľavý členok. Navyše, viac ako 12-minútový otvárací gem tohto setu priniesol stratu podania po siedmich zhodách – 3:6, 4:6, 0:1*.

Zdalo sa byť hotovo. Slovák však zďaleka nerezignoval. Predviedol obrat na 2:1 zásluhou série 8 získaných fiftínov a za stavu 3:2 si famóznym bekhendovým výstrelom popri čiare doprial hneď tri brejkbaly. Už pri prvom súper, ktorý akoby sa v tejto fáze nechal ukolísať, poslal forhend do siete.

Tipsarevič v tejto pasáži prehral tucet loptičiek v rade a už sa nevyhol pokračovaniu: na príjme v deviatom geme nevynútenou chybou dodal Slovákovi setbal a inkasoval eso, po ktorom outsider zaťal päsť.

Oslavné gesto sa zopakovalo po piatom geme štvrtého dejstva: Lacko brutálnym forhendovým returnom zužitkoval druhý brejkbal na vedenie 3:2. Pri potvrdzovaní čelil skóre 15:40, ale Srb zbytočne vyhodil bekhend a potom jeho defenzívny padáčik z ťažkej situácie zaletel ďaleko za základnú čiaru.

Povzbudený Slovák sa už dokázal posunúť na 4:2. Na returne v siedmom geme mu nestačilo 30:0 či neskoršia zhoda, ale vlastný servis na 5:3 aj 6:4 zvládol bez zachvenia. Vďaka prehľadu pri sieti si utvoril dva setbaly a hneď prvý premenil klasickým bodom priamo z podania. V tomto štádiu bol zjavne tvorivejší, výbušnejší aj odvážnejší hráč na kurte č. 2.

Srb sa nechal ošetriť v piatom sete

Lacka posunulo správne vyzvanie Jastrabieho oka na 30:30 na príjme v tretej hre rozhodujúcej časti a následne si v dlhej výmene vynútil bekhendom popri čiare súperovu chybu, ale na brejkbal sa len prizeral esu dolu „téčkom“.

Potom prehnal v ďalšej vysiľujúcej „šachovej partii“ bekhend a len položil raketu na Tipsarevičov kvalitný servis – 1:2. Čistou hrou vyrovnal na 2:2, uzavrel to bekhendovým dropšotom. V piatom geme sa Lacko na returne vyškriabal z 0:30 na sľubných 30:30, nie však ďalej.

Vzápätí si vyžiadal ošetrenie skúsený Srb, a to v pravej časti bedrovej oblasti. Pauza vyviedla Slováka z tempa. Viedol 15:0, lenže po chvíli bolo 15:40, keď súper zvládol bekhendový stopvolej. Pri brejkbale si vypýtal Lackovu bekhendovú chybu.

Tipsarevič nazbieral v tomto „laufe“ 8 bodov bez prerušenia, brejk potvrdil na nulu – 5:2. Na returne v ôsmej hre si parádnym forhendom popri čiare vypracoval mečbal, nestlmil však servis. ´

Prísnou hrou k čiaram, ktorú si vzhľadom na skóre mohol dovoliť, Srb vyprovokoval Lacka k zlyhaniu, ale pri druhom mečbale poslal dočahovaný bekhend do siete a napokon musel ísť podávať na postup.

Slovák si smelým forhendovým výstrelom dodal vedenie 30:15 a súperovi potom povolili nervy, keď neprehodil bežný vstúpený zakončovací forhend.

Prvý brejkbal vymazal kvalitným servisom, pri druhom sa však nevyhol výmene a doplatil na pasivitu. Lacko si dobre prichystal pozíciu na forhend do prázdnej časti dvorca – *4:5. Pri prvej loptičke desiatej hry bol kontrolný systém Hawk-Eye o frustrujúce milimetre proti nemu, Slovák odpovedal štyrmi nekompromisnými bodmi a nadobro zlikvidoval manko – 5:5. V tej chvíli už išlo o posledný rozohraný zápas dňa.

Na podaní v dvanástej hre mal Lacko opticky upokojujúci náskok 40:15. Náhle však bola zhoda a pri nej prišlo famózne Srbovo forhendové krížne obhodenie a po ňom bekhendové po nedôraznom Slovákovom voleji spred tela.