Lukašenko schytal tvrdú kritiku od Únie. Nebudeme s ním spolupracovať a je zúfalý človek, odkazuje eurokomisárka

Alexander Lukašenko
Bieloruský prezident Alexander Lukašenko. Foto: archívne, SITA/AP.

Európska únia (EÚ) si pevne stojí za režimom sankcií proti bieloruskému prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi. Vyhlásila to v utorok európska komisárka pre vnútorné záležitosti Ylva Johanssonová.

Autoritársku hlavu štátu obvinila, že „zo zúfalstva“ tlačí migrantov na územie európskeho bloku. „Lukašenko nie je partner, s ktorým sme pripravení spolupracovať,“ uviedla ďalej Johanssonová.

Je zúfalý človek

„Vidíme, že Lukašenko je zúfalý človek, na ktorého sú teraz uvalené sankcie Európskej únie a on si s tým naozaj nevie poradiť,“ povedala eurokomisárka po rokovaniach s cyperským ministrom vnútra Nicosom Nourisom.

„Takže koná… zo zúfalstva, dováža ľudí za jediným účelom, aby ich poslal, alebo vlastne dotlačil, do Európskej únie. A to, samozrejme, nemôžme akceptovať,“ zdôraznila Johanssonová.

Vysoké počty migrantov

Do členských štátov EÚ Poľska a Litvy smerujú v posledných mesiacoch z Bieloruska nezvyčajne vysoké počty migrantov z Blízkeho východu a Afriky.

Ich prílev sa začal po tom, čo západné krajiny uvalili sankcie na režim bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka v reakcii na sporné prezidentské voľby v roku 2020 a prenasledovanie opozície.

Výnimočný stav na hranici

Poľská a litovská vláda zaviedli na hraniciach s Bieloruskom výnimočný stav. V pásme širokom jeden kilometer platí zákaz vstupu s výnimkou pohraničnej stráže, armády a bezpečnostných služieb. Pozdĺž hraníc s Bieloruskom tiež stavajú ploty z ostnatého drôtu.

Pri pokuse dostať sa cez husté lesy a močiare z Bieloruska do Poľska a Litvy doteraz zahynulo najmenej päť migrantov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alexander LukašenkoYlva Johanssonová
Firmy a inštitúcie Európska únia