Lulea vyhrala hokejovú Ligu majstrov, tešia sa aj Slováci

Lulea HF

LULEA 3. februára (WEBNOVINY) – Víťazmi premiérového ročníka hokejovej Ligy majstrov sa stali hráči tímu Lulea HF, ktorí v utorkovom finálovom stretnutí zvíťazili pred vlastnými fanúšikmi nad iným švédskym mužstvom Frölunda Indians 4:2.

V záverečnom súboji súťaže sa predstavili aj dvaja Slováci, za víťaznú Luleu nastúpili obranca Christán Jaroš a útočník Peter Cehlárik. Lulea na ceste za cennou trofejou prehrala len dve stretnutia – v základnej skupine vo fínskej Raume a v osemfinále doma so Salzburgom.

Skóre duelu otvoril už v 17. sekunde J. Lundqvist a gólovú poistku pridal v 13. minúte Mathis Olimb. Po bezgólovej druhej tretine sa domácim podarilo v presilovkách otočiť na 3:2, do streleckej listiny sa zapísali obranca Näkyvä, Slovák Cehlárik a J. Forsberg. Vypredaná Coop Norrbotten Arena v Lulee videla drámu až do konca, v závere ktorej gólom do prázdnej bránky pri power-play hostí upravil na konečných 4:2 obranca Kukan.

Liga majstrov 2014/2015 v ľadovom hokeji – finále – Lulea (Švéd):
Lulea HF (Švéd.) – Frölunda Indians (Švéd.) 4:2 (0:2, 0:0, 4:0)

– hráči tímu Lulea HF sa stali víťazmi Ligy majstrov 2014/2015

Góly: 48. Näkyvä (Cam Abbott), 49. CEHLÁRIK (Fagerudd, Näkyvä), 54. J. Forsberg (Sandström), 59. Kukan (Sandström, Granström) – 1. J. Lundqvist (Lehkonen, Falth), 13. Mathis Olimb (Johnsson, Gortz)

Vylúčení: 4:5 na 2 min, navyše: J. Lundqvist 10 min za nešp. správanie, Fantenberg (obaja Frölunda) 5+DKZ za napadnutie hlavy a krku, presilovky: 3:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Piechaczek (Nem.), Rantala – Suominen (obaja Fín.), Schrader (Nem.), 6300 divákov

Lulea: Lassinantti – JAROŠ, Sandström, Näkyvä, Fagerudd, Savilahti-Nagander, Kukan, Jonsson – Chris Abbott, Cam Abbott, Sylvegard – Petrell, Granström, Zaar – Ledin, CEHLÁRIK, Wallmark – Fabricius, Bryggman, Fogström – J. Forsberg

Frölunda: Fernström – Fantenberg, Gustafsson, Persson, Fälth, Wikstrand, Bohm, Nyberg – Johnsson, Mathis Olimb, Görtz – Lehkonen, Rosseli-Olsen, J. Lundqvist – Figren, Blidh, Janmark – Widerström, Lasu, Erik Karlsson – A. Axelsson

Hosťujúca Frölunda nemohla finálový zápas začať lepšie – hneď prvý prienik znamenal vedúci gól hostí. Lehkonen nehodil puk na bránku súpera, gólman Lassinantti ho vyrazil pred seba a J. Lundqvist otvoril skóre duelu – 0:1. „Indiáni“ mali počas prvého dejstva streleckú prevahu a korunovali ju druhým gólom v 13. minúte – najproduktívnejší hráč celej LM Mathis Olimb sa najlepšie zorientoval pred bránkou súpera a za Lassinanttiho poslal odrazený pokus Johnssona – 0:2.

V druhej časti mohol skorigovať Sylvegard, no gólman Fernström si dal pozor na jeho strelu. Na opačnej strane nepochodili vo veľkej šanci Lehkonen ani Nyberg. Najmä zásluhou brankára Lassinanttiho prehrávala Lulea po druhej časti len o dva góly.

Duel v 48. minúte zdramatizoval presný zásah obrancu Näkyväho v presilovej hre – 1:2. Vzápätí domáci získali päťminútovú presilovku a Cehlárik strelou z prvej zakončil nacvičený signál domácich gólom na 2:2. V početnej výhode sa strelecky presadil aj J. Forsberg a vypredaná Coop Norrbotten Arena bola „na nohách“ – 3:2. V závere hosťujúci tréner siahol k hre bez gólmana a konečnú podobu výsledku dal gólom do opustenej bránky Kukan – 4:2.