Lunter vyzval demokratických kandidátov na župana, aby sa pripojili k prieskumu u agentúry FOCUS

Ján Lunter
Kandidát na post predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK), majiteľ rodinnej firmy vyrábajúcej vegetariánske výrobky Ján Lunter. Foto: SITA/Jakub Julény.

BANSKÁ BYSTRICA 6. septembra (WebNoviny.sk) – Kandidát na predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Ján Lunter dnes na tlačovej besede v Banskej Bystrici potvrdil, že podal kandidatúru a doložil ju viac ako päťtisíc podpismi občanov kraja, pričom minimum je tisíc podpisov.

Zároveň vyzval svojich demokratických protikandidátov, aby sa pripojili k prieskumu, ktorý chce objednať do konca budúceho týždňa. „Objednáme takýto prieskum u agentúry FOCUS, ktorú považujeme za dôveryhodnú, je členom Slovenskej asociácie výskumných agentúr (SAVA) a spĺňa všetky medzinárodné kritériá a štandardy potrebné na to, aby prieskum bol urobený zodpovedne. Vyzývam ostatných kandidátov, aby sa pripojili k tomuto prieskumu. Budú mať možnosť podieľať sa na nákladoch, na výsledkoch, budú mať prístup k dátam a kontrole údajov,“ oslovil ostatných kandidátov Lunter.

Luntera podporuje viacero strán

Nezávislý kandidát, ktorému podporu v minulých týždňoch deklarovalo aj viacero politických strán dodal, že pokiaľ má niekto záujem o prieskum aj u inej agentúry, tak súhlasí, pokiaľ to bude členská agentúra SAVA a bude spĺňať potrebné štandardy.

„Ako kvótne znaky budú pri prieskume sledované pohlavie, vek, národnosť, veľkosť sídla a okres bydliska. Samotné otázky kladené v dotazníku budú zamerané na zistenie aktuálnych preferencií kandidátov,“ uviedol k prieskumu syn kandidáta a manažér jeho kampane Ondrej Lunter.

Výzva politikom v Bratislave

„Za prítomnosti všetkých kandidátov som 9. augusta oznámil, že na konci septembra si objednáme prieskum, ktorý ukáže, na akej pozícii som a podľa toho sa vzdám alebo pokračujem v kampani,“ ozrejmil Ján Lunter. Je to podľa neho jediný možný postup, na základe ktorého sa môžu demokratickí kandidáti zjednotiť, aby sa do čela kraja opäť nedostal nedemokratický kandidát.

Svojich súperov vyzval k zodpovednému správaniu sa v kampani. Na konci tlačovej konferencie Lunter vyzval politikov z Bratislavy, aby sa nemiešali do kampane spôsobom, ktorý robí viac škody ako úžitku. „Keď Smer-SD opakovane prehlasoval v priebehu kampane, že podporí najsilnejšieho, keď som nebol najsilnejší, nikto nemal námietky. Preto som dnes prekvapený a považujem to za zmenu postojov vzhľadom na deklaráciu pôvodných záväzkov o vzdaní sa, za čím vidím len politické špekulácie,“ dodal Lunter a vyzval všetkých, aby nehazardovali s dôverou voličov.

Ján Lunter svoju kandidatúru na post predsedu BBSK oficiálne potvrdil 4. apríla. Narodil sa v Telgárte a ľudia ho poznajú ako zakladateľa rodinnej firmy vyrábajúcej vegetariánske výrobky v Banskej Bystrici. V novembrových voľbách mu podporu deklarovala strana Smer-SD, Most-Híd, strana SKOK-ELD, strana Šanca a pridalo sa aj hnutie Progresívne Slovensko.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján Lunter
Firmy a inštitúcie BBSK Banskobystrický samosprávny kraj (VÚC)