Luxemburskému premiérovi hrozí, že na čele vlády skončí

Juncker
Luxemburský panovník poverí zostavením vlády napriek volebnému víťazstvu Jeana-Clauda Junckera (na fotografii) lídra liberálov Xaviera Bettela. Foto: SITA/AP

LUXEMBURG 25. októbra (WEBNOVINY) – Najdlhšie pôsobiacemu premiérovi spomedzi všetkých členských krajín Európskej únie, Luxemburčanovi Jeanovi-Claudovi Junckerovi, reálne hrozí, že na čele vlády skončí.

V piatok totiž tamojší panovník informoval, že zostavením vlády napriek Junckerovmu víťazstvu v parlamentných voľbách poverí lídra liberálov Xaviera Bettela. Ten už luxemburskému vojvodovi Henrimu, ktorý je formálnou hlavou kniežatstva, potvrdil schopnosť zostavenia koaličnej vlády. Terajší starosta Luxemburgu Bettel si podľa svojich vlastných slov zabezpečil podporu socialistov a zelených. O vytvorení koalície by mal formálne začať rokovať v utorok.

Juncker vládne najbohatšej krajine EÚ už takmer 19 rokov. Jeho Kresťanskosociálna ľudová strana (CSV) v uplynulých voľbách získala najviac hlasov, v parlamente však prišla o tri kreslá. Luxemburská socialistická robotnícka strana (LSAP), s ktorou CSV donedávna tvorila vládnu koalíciu, následne informovala, že o zostavení vlády chce rokovať s konkurenčnou Bettelovou Demokratickou stranou (DP) a Zelenými. Všetky tri strany dokopy pritom v 60-člennom parlamente disponujú tesnou väčšinou – spolu majú 32 poslancov.

Predčasné voľby si vyžiadal júlový rozpad vládnej koalície na čele s Junckerom, ktorý následne ohlásil svoj odchod z funkcie. Päťdesiatosemročný politik stojí na čele luxemburskej vlády nepretržite od roku 1995 a od roku 2005 až do januára 2013 tiež zastával funkciu predsedu Euroskupiny. Rozpad koalície so socialistami bol dôsledkom škandálu týkajúceho sa luxemburských tajných služieb, ktoré sa údajne v minulosti dopustili celého radu pochybení.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom