Lykožrút v TANAPe poškodil aj turistické značenie

Les
Foto: SITA/Gabriel Lipták

POPRAD 26. mája (WEBNOVINY) – Postupujúca lykožrútová kalamita v Tatranskom národnom parku má na svedomí aj zničenie časti značkovania turistických chodníkov. Farebné značenie treba podľa lesníkov obnoviť na väčšine chodníkov vedúcich lesom v národnom parku. Obnova značenia je potrebná nielen v území so spracovanou kalamitou, ale aj na ešte stojacich stromoch, ktoré po napadnutí podkôrnym hmyzom vyschli a opadla z nich kôra aj s turistickým značením. Obnova turistického značenia sa týka centrálnej časti Tatier v bezzásahovom území a viac ako osemdesiat kilometrov turistických chodníkov v oblasti Spišskej Magury, informovala SITA Lenka Burdová zo Štátnych lesov TANAP.

V minulom roku obnovili lesníci žltú značku na viac ako 150 kilometroch turistických chodníkov vedúcich národným parkom. V tomto roku sa mala novým náterom obnoviť červená značka. Lykožrútová kalamita v území Tatranského národného parku je však príčinou, že pracovníci Strediska terénnych služieb Štátnych lesov TANAP budú premaľovávať a dopĺňať značenie všetkých štyroch farieb.

Necelé tri týždne pred skončením sezónnej uzávery značkovaných turistických chodníkov v Tatranskom národnom parku pracovníci Strediska terénnych služieb zbierajú vo vysokohorskom prostredí zimné tyčové značenie z úsekov bez snehu, kontrolujú stav a priebežne opravujú turistické chodníky poškodené snehovými a kamennými lavínami. Štátne lesy TANAP pripomínajú turistom, že až do 15. júna platí sezónna uzávera turistických chodníkov vo vysokohorskom prostredí. Lesníci žiadajú návštevníkov Tatier, aby v záujme zachovania pokoja v biotopoch kamzíkov a svišťov ako aj vlastnej bezpečnosti dodržiavali sezónnu uzáveru. Turisti sa môžu po všetkých značkovaných chodníkoch pohybovať od 16. júna.

Štátne lesy TANAP spravujú v území Vysokých, Západných a Belianskych Tatier ako aj v priľahlej časti Spišskej Magury takmer 750 km turistických chodníkov. Jednotlivé farby – červenú, žltú, modrú a zelenú – obnovujú v pravidelných štvorročných intervaloch.

SITA

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie TANAP Tatranský národný park