Lykožrútová kalamita v slovenských lesoch sa podľa lesníkov dostala do kritického stavu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Lykožrút
Pohľad na strom zasiahnutý lykožrútom. Foto: SITA/Radoslav Maťaš.

BRATISLAVA 31. júla (WebNoviny.sk) – Lykožrútová kalamita v slovenských lesoch sa podľa lesníkov dostala do kritického stavu. Štátny podnik Lesy SR bude preto pokračovať v rýchlom tempe spracovania kalamitného dreva a vykonávaní všetkých ochranných opatrení.

Ako informoval hovorca Lesov SR Marián Nosáľ, množstvo kalamitného dreva, ktoré treba spracovať, sa oproti rovnakému obdobiu minulého roka zvýšil o 122-tisíc metrov kubických. „Šírenie podkôrnikovej kalamity je tento rok extrémne, a to aj vďaka počasiu,“ uviedol vo vyhlásení.

Stratégia ochrany lesa

Generálny riaditeľ Lesov SR Marian Staník uviedol, že podnik pripravuje stratégiu ochrany lesa na nasledujúce roky, ktorá bude zameraná na najúčinnejšie postupy spracovania vetrových a podkôrnikových kalamít a následné ochranné opatrenia.

„Opatrenia sú zamerané na zlepšenie porastovej hygieny asanáciou zbytkov po ťažbe, na inštaláciu technických zariadení na odchyt lykožrúta, takzvaných lapačov, a tiež na využívanie odpílených stromov ponechaných v lese, ktoré slúžia ako klasické lapáky,“ vysvetlil Staník.

Dodal, že výhoda týchto lapákov je v tom, že predstavujú prirodzený materiál, ktorý lykožrút využíva na založenie ďalšej generácie. Po nakladení vajíčok sa napadnutý strom zlikviduje, čím sa zamedzí ďalšiemu vývoju lykožrúta.

Rekordné množstvo lykožrúta smrekového

Lesníci dúfali, že mrazivá zima a nízke teploty v apríli a v prvej polovici mája zamedzia šíreniu lykožrúra v lesoch. Po následnom suchu a horúčavách však začali lesníci zaznamenávať rekordné odchyty podkôrneho hmyzu.

„Odštepný závod Beňuš zaznamenal rekord prvej generácie lykožrúta smrekového, ktorý predstavuje 48-tisíc kusov tohto lesného škodcu na jeden lapač za obdobie 14 dní. Takmer bežné pritom boli 30-tisícové odchyty,“ povedal Ivan Špilda z Lesov SR, podľa ktorého sú tieto čísla naozaj alarmujúce.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Marian Staník
Firmy a inštitúcie Lesy SR