Lyžiarske strediská si na pomoc od štátu ešte počkajú, druhá výzva pre cestovný ruch sa stále pripravuje

Lyžiarske stredisko
Na pomoc od štátu si lyžiarske strediská ešte počkajú- Foto: www.gettyimages.com


Od začiatku tohto roka sú lyžiarske strediská povinne zatvorené pre opatrenia proti pandémii koronavírusu, no na pomoc aspoň na zmiernenie úplného výpadku tržieb si ešte nejaký čas počkajú.

Ministerstvo dopravy a výstavby na čele s Andrejom Doležalom (nom. Sme rodina) totiž v rámci schémy štátnej pomoci na podporu cestovnému ruchu ešte len pripravuje druhú výzvu na predkladanie žiadosti o finančný príspevok.

O pomoc požiadali traja

V prvej etape výzvy, platnej od 15. decembra 2020, sa o pomoc môžu uchádzať žiadatelia len za obdobie apríl až október. Tá sa teda prevádzkovateľov lyžiarskych areálov v terajšej zimnej sezóne ešte netýka, keďže ju otvorili až koncom uplynulého roka.

Túto časť pomoci mohli využiť iba tí, ktorí predchádzajúcu lyžiarsku sezónu museli predčasne uzavrieť v marci 2020 po zavedení prvých protipandemických opatrení. Odrazilo sa to aj na počte podporených subjektov.

„V rámci vyhlásenej výzvy požiadali o pomoc doteraz tri subjekty v celkovom objeme 10,5 -isíca eur. Všetkým trom už bola pomoc aj vyplatená,“ priblížil pre Webnoviny.sk hovorca ministerstva dopravy Ivan Rudolf s tým, že tieto žiadosti podali v decembri.

Čakanie na ďalšiu výzvu

Rezort dopravy, ktorý má vo svojej širokej pôsobnosti aj podporu domáceho cestovného ruchu, očakáva, že v pripravovanej druhej vlne, zameranej na prekrytie výpadku príjmov v novembri a decembri 2020, pomôže aj ostatným lyžiarskym areálom.

„Vzhľadom na oprávnené obdobie bude pre prevádzkovateľov lyžiarskych stredísk zaujímavá pripravovaná druhá výzva. Veríme, že príspevok im pomôže preklenúť toto ťažké obdobie,“ povedal Rudolf.

Zaujímava by pre ne mohla byť o to viac, že s predlžovaním núdzového stavu a s tým súvisiacimi opatreniami vlády sa znižuje možnosť ich prípadného otvorenia aspoň v závere zimnej sezóny.

Zatiaľ rozdali vyše 30 miliónov

Doteraz ministerstvo dopravy, v rámci prvej výzvy na pomoc cestovnému ruchu, prijalo viac ako 6 000 žiadostí rôznych subjektov v tomto sektore. Niektoré však boli zaslané aj duplicitne. Približne 2 700 záujemcom vyplatil zatiaľ zhruba 31,5 milióna eur. K dispozícii má rezort celkovo 100 miliónov.

V procese posudzovania splnenia podmienok na poskytnutie podpory aktuálne zostáva vyše 3 000 žiadostí, pričom ďalšie necelé dve stovky boli zamietnuté.

Finančná pomoc je určená na pokrytie časti fixných nákladov, ktoré oprávnení žiadatelia museli vynaložiť v čase ich núteného uzatvorenia pre opatrenia proti pandémii, prípadne po obnovení ich prevádzky.

Limit pre jeden subjekt je 200-tisíc eur, keďže ide o tzv. schému pomoci de minimis. Žiadateľmi môžu byť podnikatelia – právnické a fyzické osoby, pričom podmienkou získania príspevku je medziročný pokles čistého obratu v oprávnenom období o viac ako 40 percent.

Podmienky pomoci

Výška finančného príspevku je od 1,44 do 10 percent z čistého obratu žiadateľa v referenčnom období od 1. apríla 2020 do 31. decembra 2021. Oprávnený pomer fixných nákladov na výške celkového čistého obratu je pre cestovné kancelárie 6%, pre cestovné agentúry 3,6 a pre ostatné činnosti v cestovnom ruchu 10%.

Ministerstvo dopravy zároveň už finalizuje veľkú schému pomoci, na ktorú Európska komisia zvýšila objem podpory pre jeden subjekt z troch miliónov na desať miliónov eur.

„Robíme, čo môžeme, pracujeme sedem dní v týždni. V týchto ťažkých pandemických časoch sme prijali aj brigádnikov, pretože nám veľmi záleží na tom, aby sa peniaze dostali k podnikateľom čo najskôr,“ povedal generálny riaditeľ sekcie cestovného ruchu na ministerstve dopravy Radúz Dula.

Rezort má na posúdenie žiadosti o príspevok tridsať pracovných dní a na vyplatenie peňazí ďalších tridsať. Kto požiadal o pomoc už 15. decembra, lehota na jej úhradu uplynie až v polovici marca.

Sto miliónov nepostačí

Ministerstvo tvrdí, že peniaze vypláca žiadateľom v priemere po 40-tich pracovných dňoch. „Pri posudzovaní žiadostí musíme postupovať precízne. Nakladáme s verejnými financiami a nemôžeme si dovoliť chyby, ktoré by viedli k neoprávnenému čerpaniu,“ upozornil Dula.

V niektorých prípadoch podľa neho predlžujú túto lehotu neúplné žiadosti, ktoré je potrebné doplniť. O finančnú pomoc v cestovnom ruchu podľa prieskumu sekcie cestovného ruchu žiadajú hlavne prevádzkovatelia reštaurácií a ubytovania a peniaze využívajú najmä na úhradu faktúr a odvodov.

Pôvodne predpokladaný objem pomoci pre cestovný ruch, vrátane gastronomických prevádzok, v objeme 100 miliónov eur, o ktorý sa v rámci terajšej výzvy budú môcť záujemcovia uchádzať do konca roka 2021, nebude podľa ministerstva dopravy stačiť.

Dôvodom je pokračovanie nepriaznivej epidemiologickej situácie a protipandemických opatrení aj v cestovnom ruchu. Rezort preto žiada o dodatočné zvýšenie podpory v tomto sektore o ďalších takmer 180 miliónov eur.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DoležalIvan RudolfRadúz Dula
Firmy a inštitúcie MDV Ministerstvo dopravy a výstavby SR