Macedónsko pod svojím novým menom vstúpi do NATO, predtým mu v tom bránilo Grécko

NATO
Vlajka Severoatlantickej aliancie (NATO). Foto: ilustračné, SITA/AP

SKOPJE 2. februára (WebNoviny.sk) – Macedónsko pod svojím novým menom Republika Severné Macedónsko podpíše budúcu stredu v Bruseli prístupové protokoly do Severoatlantickej aliancie (NATO). V sobotu to oznámil generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.

Grécko blokovalo vstup Macedónska do NATO

„Budúcu stredu prepíšeme históriu: Spojenci z NATO spoločne s macedónskym ministrom zahraničných vecí Nikolaom Dimitrovom podpíšu prístupové protokoly s budúcou Republikou Severné Macedónsko,“ napísal Stoltenberg na Twitter.

Ešte predtým by mal prístupové protokoly Macedónska pre vstup do NATO ratifikovať grécky parlament, čo už vo štvrtok potvrdil aj hovorca gréckej vlády Dimitris Canakopoulos.

Práve Grécko doteraz blokovalo vstup Macedónska do NATO na protest proti názvu tejto krajiny, no po tom, čo Macedónsko koncom minulého roka súhlasilo so zmenou svojho názvu, Atény proti jeho vstupu do aliancie už nenamietajú. Grécko by sa dokonca malo stať prvou členskou krajinou NATO, ktorá ratifikuje začiatok prístupového procesu Macedónska.

Rokovania sa vyvíjali úspešne

Prístupové rokovania medzi Macedónskom a NATO sa oficiálne začali už 18. októbra 2018, keďže už vtedy bolo vidieť, že rokovania medzi Skopje a Aténami sa vyvíjajú správnym smerom.

To sa potvrdilo koncom minulého a začiatkom tohto roku, keď dohodu o zmene názvu Macedónska a urovnaní vzájomných vzťahov postupne ratifikoval macedónsky aj grécky parlament.

Dohoda medzi Gréckom a Macedónskom, na základe ktorej sa Macedónsko po novom volá Republika Severné Macedónsko, napriek jej ratifikácii stále vyvoláva veľké vášne na oboch stranách hranice.

Obavy z osvojenia území

Nacionalistické politické sily v Macedónsku sú nespokojné s tým, že krajina sa podvolila Grécku a zmenila svoj názov, časť gréckeho politického spektra naopak trvá na tom, že slovo Macedónsko v názve susednej krajiny nesmie byť zmienené vôbec.

Grécke výhrady k doterajšiemu názvu Macedónska sa koncentrovali okolo obáv, že krajina s takýmto menom by si mohla robiť územné nároky na grécky región rovnakého názvu a tiež sa snažiť „sprivatizovať si“ odkaz historického kráľovstva Macedónsko, ktorého prevažná časť sa pritom nachádzala na území dnešného Grécka.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jens Stoltenberg
Firmy a inštitúcie NATO Organizácia Severoatlantickej zmluvy