Macedónsko sa sporí o svoj názov, podľa Grécka si nárokuje na ich provinciu

Grécko, Macedónsko
Grécky minister zahraničných vecí Nikos Kotzias si potriasa rukou s mediátorom z OSN Matthew Nimetz v rámci sporu o názov Macedónska. Foto: SITA/AP

SKOPJE 1. februára (WebNoviny.sk) – Špeciálny vyslanec Organizácie Spojených národov Matthew Nimetz začal spolu s macedónskymi predstaviteľmi rokovania o spore s Gréckom, s ktorým sa Macedónsko prie o svoj názov.

Diplomat sa vo štvrtok stretol v Skopje s prezidentom Gjorgem Ivanovom a čakajú ho stretnutia aj s predstaviteľmi vlády a politických strán. Nimetz sa už v tejto súvislosti stretol aj s predstaviteľmi Grécka a tvrdí, že sa zrejme pohli smerom k vyriešeniu dlhoročného problému.

Macedónsko sa s Gréckom sporí o svoj názov odvtedy, čo v roku 1991 získalo nezávislosť od bývalej Juhoslávie. Grécko tvrdí, že názov krajiny naznačuje, že si robí nároky na ich provinciu rovnakého mena a chce, aby ho zmenilo.

Macedónska vláda to však odmieta. Grécko, ktoré je členským štátom NATO, v tejto súvislosti zablokovalo vstup Macedónska do aliancie až kým sa problém s názvom nevyrieši.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom