Aktualizované: Macedónsko zmení svoj názov a Grécko odvolá svoje námietky proti ich začleneniu do NATO

Alexis Tsipras, Zoran Zaev, Grécko, Macedónsko
Sprava: Grécky premiér Alexis Tsipras a macedónsky premiér Zoran Zaev počas podpísania dohody o novom názve Macedónska, 17. júna 2018 Foto: SITA/AP
  • aktualizované: 25. januára 22:08

ATÉNY 25. januára (WebNoviny.sk) – Grécky parlament schválil historickú dohodu s Macedónskom a odvolá svoje námietky voči začleneniu krajiny do NATO, ak si susedný štát zmení svoj názov na Republiku Severné Macedónsko. Dohodu prijali v piatok, a to vďaka podpore nezávislých poslancov.

Nespokojnosť nacionalistických politických síl

Macedónsky parlament už dohodu schválil a súhlasil s tým, že krajina si zmení názov na Republiku Severné Macedónsko. Dohoda medzi Gréckom a Macedónskom stále vyvoláva veľké vášne na oboch stranách hranice.

Nacionalistické politické sily v Macedónsku sú nespokojné s tým, že krajina ustúpila Grécku a zmenila svoj názov, časť gréckeho politického spektra, naopak, trvá na tom, že slovo Macedónsko v názve susednej krajiny nesmie byť vôbec zmienené.

Dohoda medzi oboma krajinami má Macedónsku otvoriť dvere do NATO a EÚ, keďže Grécko doteraz blokovalo euroatlantické ambície tejto krajiny na protest proti jej názvu.

Pozitívne ohlasy

Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie (NATO) Jens Stoltenberg uvítal, že grécky parlament schválil historickú dohodu s Macedónskom a odvolá svoje námietky voči začleneniu krajiny do NATO, ak si susedný štát zmení svoj názov na Republiku Severné Macedónsko.

Politik na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter napísal, že tento krok prispeje k stabilite a prosperite v celkom regióne. „Teším sa na vstup Republiky Severné Macedónsko do NATO,“ dodal.

Pozitívne reagoval aj predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker, podľa ktorého hlasovanie v Aténach „napísalo novú stránku našej spoločnej budúcnosti v rámci Európskej únie“.

Macedónsky premiér Zoran Zaev na Twitteri zablahoželal gréckemu kolegovi k prijatiu dohody. „Gratulujem môjmu priateľovi Alexisovi Tsiprasovi. Spolu s našimi občanmi sme dosiahli historické víťazstvo,“ uviedol.

Americký minister zahraničia Mike Pompeo taktiež uvítal schválenie historickej dohody Grécka s Macedónskom a vyzdvihol „víziu, odvahu a vytrvalosť“ gréckeho parlamentu. Podľa neho tento krok zlepší stabilitu v regióne a Macedónsko tak získa „oprávnené“ miesto v NATO s novým názvom krajiny.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jean-Claude JunckerJens StoltenbergMike PompeoZoran Zaev
Firmy a inštitúcie NATO Organizácia Severoatlantickej zmluvy