Aktualizované: Francúzsko má dôkaz o chemickom útoku v Sýrii, Macron sa o útoku ešte nerozhodol

Emmanuel Macron
Francúzsky prezident Emmanuel Macron. Foto: SITA/AP.
  • aktualizované 12. apríl, 15:22

BEJRÚT  12. apríla (WebNoviny.sk) – Prezident Emmanuel Macron tvrdí, že Francúzsko má dôkaz o chemickom útoku sýrskej vlády v meste Dúmá. Macron vo štvrtok povedal, že Francúzsko nebude tolerovať „režimy, ktoré si myslia, že všetko je dovolené“. Vyjadril sa tak pre televíznu stanicu TF1.

Prezident tiež uviedol, že majú „dôkaz o použití chemických zbraní, prinajmenšom chlóru“ zo strany vlády sýrskeho prezidenta Baššára al-Asada v uplynulých dňoch.

Vojenské kroky proti al-Asadovmu režimu

Či Francúzsko plánuje vojenské kroky proti al-Asadovmu režimu, Macron neuviedol. Počas tohto týždňa však pravidelne hovoril s americkým prezidentom Donaldom Trumpom o najefektívnejšej odpovedi v tomto smere.

Vo svetle panujúcich obáv z možnej americko-ruskej vojny v Sýrii však Macron stále trvá na tom, že „Francúzsko nedovolí eskaláciu alebo niečo, čo by mohlo poškodiť stabilitu“ v regióne. Prezident už v utorok povedal, že akákoľvek francúzska akcia by bola zameraná len proti sýrskemu chemickému arzenálu.

Minister zahraničných vecí Jean-Yves Le Drian vo štvrtok uviedol, že prezident Emmanuel Macron sa rozhodne, či zaútočí v dôsledku „nerešpektovania medzinárodnej dohody o chemických zbraniach“. „Sme odhodlaní, ako povedal prezident republiky, situáciu nemôžeme tolerovať,“ vyhlásil minister pred novinármi v Rumunsku.

Politik takisto reagoval na otázku, či Francúzsko konzultovalo útok s USA. „Francúzsko sa rozhodne o tomto kroku samostatne,“ povedal. Americký prezident Donald Trump už predtým varoval Sýriu pred možným útokom.

Nemecko sa na útoku nebude podieľať

Nemecká kancelárka Angela Merkelová medzičasom oznámila, že Nemecko sa na možnej vojenskej akcii v Sýrii podieľať nebude, zdieľa však názor, že použitie chemických zbraní je neakceptovateľné. Dodala, že o tejto téme hovorila vo štvrtok aj s Macronom. Zdôraznila tiež potrebu jednotného postoja týkajúceho sa útoku, z ktorého Západ viní al-Asadov režim.

Napätá situácia sa týka útoku, počas ktorého sýrske provládne sily údajne použili v meste Dúmá chemické zbrane a zabili tak niekoľko desiatok civilistov. Sýria a jej spojenec Rusko to však odmietajú. Ruské ministerstvo obrany vo štvrtok takisto informovalo, že sýrska vláda plne kontroluje mesto Dúmá vo Východnej Ghúte.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Angela MerkelováDonald TrumpEmmanuel MacronJean-Yves Le Drian