Aktualizované: Macron rečnil pred študentmi o budúcnosti Európy, navrhol spoločný rozpočet eurozóny

Emmanuel Macron
Francúzsky prezident Emmanuel Macron.
  • aktualizované 26. septembra, 20:35

PARÍŽ 26. septembra (WebNoviny.sk) – Dnešná Európa je príliš pomalá, slabá a neefektívna a ak chce úspešne čeliť aktuálnym hrozbám, musí sa zreformovať. V dlho očakávanom prejave o predstavách Francúzska o budúcnosti Európy to v utorok na parížskej Sorbonne vyhlásil francúzsky prezident Emmanuel Macron.

Navrhol viacero opatrení, ktoré by podľa neho prispeli k zmodernizovaniu Európskej únie a lepšiemu životu jej občanov. Návrhy, medzi ktorými nechýba spoločný európsky rozpočet či harmonizácia daňovej politiky, chce Macron ešte do konca roka prebrať s ostatnými členskými krajinami EÚ.

Prezident komentoval nemecké voľby

Macron v prejave pred študentmi z celej Európy komentoval aj výsledky nedeľňajších parlamentných volieb v Nemecku a vyjadril údiv nad faktom, že do nemeckého parlamentu sa prvýkrát za posledných šesťdesiat rokov dostala krajne pravicová strana.

„Mysleli sme si, že minulosť sa už nevráti a že sme sa už poučili“, no ukázalo sa, že Európa je opäť vo veľkej miere „slepá voči nebezpečenstvám nacionalizmu“, vyhlásil francúzsky prezident.

Spoločný rozpočet Európy

Emanuel Macron navrhol, aby krajiny používajúce euro mali spoločný rozpočet, ktorý by umožnil investovať do európskych projektov a pomáhal by stabilizovať eurozónu v prípade ekonomickej krízy.

Tento rozpočet by sa podľa Macrona najprv mohol financovať z prísnejšieho zdaňovania internetových gigantov a z daní uvalených v súvislosti s klimatickými zmenami.

Francúzsky prezident dodal, že financie rozpočtu eurozóny by nakoniec museli prichádzať aj z národných rozpočtov členov menovej únie, napríklad z domácich firemných daní. Podľa Macrona by krajiny Európskej únie mali zdaňovať internetové giganty tam, kde zarábajú peniaze, a nie tam, kde sú registrované.

„Hlboko verím v túto inovatívnu ekonomiku,“ povedal francúzsky prezident, ale vyhlásil, že „musíme mať diskusiu“ o tom, aby zdaňovanie bolo spravodlivejšie.

V záujme vyrovnať rozdiely medzi životnou úrovňou v jednotlivých európskych krajinách Macron navrhuje napríklad aj určitý stupeň harmonizácie daňovej politiky, alebo to, aby sa veľké internetové korporácie zdaňovali vo všetkých krajinách, v ktorých pôsobia, a nielen v tej, v ktorej majú sídlo.

Najväčší hráč Európskej únie

Okrem toho Macron navrhuje ďalšie zbližovanie európskych krajín v oblasti obrany, obranného rozpočtu a tiež spravodajských služieb, čo by malo podľa neho pomôcť v boji proti terorizmu.

Agentúra AP pripomína, že kľúčom k úspechu či neúspechu Macronových návrhov bude postoj Nemecka, najväčšieho hráča spomedzi všetkých členských krajín EÚ.

A zatiaľ čo nemecká kancelárka Angela Merkelová, ktorá si Macronove návrhy preštudovala v predstihu už v pondelok, v nich nevidí žiadny vážnejší problém a je ochotná o nich diskutovať, omnoho opatrnejší je postoj Slobodnej demokratickej strany (FDP), ktorá by sa mala podľa všetkého stať súčasťou budúceho nemeckého kabinetu a ktorej sa nepáčia Macronove návrhy v oblasti ekonomiky.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Angela MerkelováEmmanuel Macron