Macron sa obul do Talianska v kauze lode s migrantmi, konalo vraj cynicky a nezodpovedne

France Macron
Francúzsky prezident Emmanuel Macron Foto: SITA/AP

PARÍŽ 12. júna (WebNoviny.sk) – Francúzsky prezident Emmanuel Macron v utorok kritizoval postup Talianska, ktoré neumožnilo lodi so stovkami utečencov na palube pristáť pri svojich brehoch, pričom lode sa nakoniec muselo ujať Španielsko. Podľa Macrona bol prístup Talianska „cynický a nezodpovedný“.

Utečencov odmietlo Taliansko aj Malta

„Ak by akákoľvek loď bola bližšie k brehom Francúzska, bez pochýb by mohla pristáť pri francúzskych brehoch,“ citoval Macronovo vyjadrenie na utorkovom rokovaní francúzskej vlády jej hovorca Benjamin Grivaux.

Loď Aquarius so 629 utečencami odmietlo prijať nielen Taliansko, ale aj Malta, pričom obe tieto krajiny trvali na tom, že ju musí prijať tá druhá. Malta nedovolila lodi zakotviť pri svojich brehoch s argumentom, že Aquarius zachránila utečencov pri pobreží Líbye na mieste, kde vykonávajú pátracie a záchranné operácie talianske úrady. V Taliansku sa za neprijatie lode zasadila protiutečencká Liga, ktorá je koaličným partnerom v novej talianskej vláde.

Pristáli v Španielsku

Situáciu nakoniec v pondelok vyriešilo až rozhodnutie novej španielskej vlády, ktorá oznámila, že loď Aquarius môže pristáť v španielskej Valencii. „Je našou povinnosťou zabrániť humanitárnej katastrofe a poskytnúť týmto ľuďom bezpečné útočisko,“ uviedol španielsky premiér Pedro Sánchez.

Postup Talianska, ktoré lodi odprelo vstup do svojich prístavov, v utorok, naopak, ocenil maďarský premiér Viktor Orbán. Po stretnutí so svojím slovenským partnerom Petrom Pellegrinim vyhlásil, že jeho prvotnou reakciou po tejto správe bol povzdych: „Konečne!“ Podľa jeho slov bolo „také deprimujúce“ celé roky počúvať, že morské hranice Európy nemožno chrániť, až „človek prakticky stratil chuť žiť“.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Emmanuel MacronPedro SánchezPeter PellegriniViktor Orbán