Macron sa pred summitom G7 stretne s Putinom, diskutovať budú o najväčších svetových krízach

Emmanuel Macron, Vladimir Putin
Francúzsky prezident Emmanuel Macron s ruskou hlavou štátu Vladimirom Putinom. Foto: archívne, Mikhail Klimentyev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron sa v pondelok v južnom Francúzsku stretne s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Diskutovať budú o najväčších svetových krízach vrátane Ukrajiny, Sýrie alebo Iránu. Pokúsia sa tiež o zlepšenie vzťahov medzi Moskvou a Európskou úniou (EÚ).

Stretnutie na Francúzskej riviére

Macron pozval Putina do svojej letnej rezidencie Fort de Brégancon na Francúzskej riviére. Po stretnutí by mala nasledovať spoločná večera. Stane sa tak iba niekoľko dní pred summitom krajín G7 vo francúzskom letovisku Biarritz, ktorému Francúzsko tento rok predsedá.

Okrem Paríža sa na summite, ktorý sa uskutoční 24. až 26. augusta, zúčastnia Veľká Británia, Kanada, Nemecko, Taliansko, Japonsko a Spojené štáty. Rusko z klubu po anexii Krymu v roku 2014 vylúčili. Macron plánuje na stretnutí lídrov najvyspelejších krajín sveta svojich kolegov informovať o výsledkoch stretnutia s Putinom.

Dôležitosť udržania dialógu s Moskvou

Vysoký diplomatický predstaviteľ francúzskeho predsedníctva pod podmienkou anonymity uviedol, že cieľom stretnutia medzi Macronom a Putinom je nájsť „spoločný základ“, ktorý by svetovým mocnostiam umožnil „sústrediť sa na podstatu“.

Francúzsko sa usiluje zohrať úlohu sprostredkovateľa v konflikte medzi Ruskom a Ukrajinou a Macron zdôrazňuje dôležitosť udržania dialógu s Moskvou. Zvolenie nového ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského vytvára podľa francúzskeho diplomata šancu na opätovné naštartovanie rokovaní.

Zelenskij tlačí na rýchle štvorstranné stretnutie medzi ním, Putinom, Macronom a nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou, na ktorom by hovorili o urovnaní konfliktu na východnej Ukrajine, počas ktorého prišlo od roku 2014 o život viac ako 13-tisíc ľudí.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Emmanuel MacronVladimir PutinVolodymyr Zelenskyj