Maďari sa snažia zabrániť vojne Arménska s Azerbajdžanom

János Martonyi
Foto: SITA/AP

BUDAPEŠŤ 5. septembra (WEBNOVINY) – Maďarský minister zahraničných vecí János Martonyi v stredu skritizoval rozhodnutie azerbajdžanského prezidenta omilostiť armádneho dôstojníka Ramila Safarova, ktorého v Maďarsku odsúdili na doživotie za vraždu arménskeho kolegu.

Koncom augusta mu však umožnili návrat do vlasti na základe prísľubu azerbajdžanských orgánov, že sa nedostane na slobodu.

Porušenie tohto sľubu šéf maďarského rezortu diplomacie považuje za „nesmierne poľutovaniahodné, neprijateľné a odsúdeniahodné“.

Azerbajdžanský prezident Ilham Aliyev omilostil Safarova bezprostredne po jeho prílete do Baku, kde odsúdeného vraha privítali ako hrdinu. Pobúril tým znepriatelené Arménsko, ktoré zareagovalo prerušením diplomatických vzťahov s Maďarskom.

Martonyi v rozhovore pre verejnoprávny rozhlas uviedol, že počas pondelňajšej návštevy vo Švajčiarsku mu tamojší minister zahraničia Dider Burkhalter ponúkol pomoc jeho krajiny ako „tradičného sprostredkovateľa“ v medzištátnych sporoch.

Maďarsko podľa neho musí v záujme nápravy využiť všetky dostupné možnosti. Martonyi taktiež ubezpečil, že Maďari v prípade Safarova konali v dobrej viere a nesledovali žiadne ekonomické záujmy.

Vzťahy medzi Arménskom a Azerbajdžanom sú poznačené dlhoročným konfliktom, ktorého predmetom je separatistická oblasť Náhorný Karabach.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe János Martónyi