Maďari sa zhodli, problémy dajú na papier

Bela bugar
Predseda strany Most-Híd Béla Bugár (uprostred) počas rokovania Maďarov na Slovensku. Bratislava, 18. jún 2012. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 18. júna (WEBNOVINY) – Perspektívu pre riešenie problémov maďarskej menšiny prinieslo dnešné rokovanie predstaviteľov maďarskej menšiny na Slovensku, politických strán SMK, Most-Híd a Okrúhleho stola Maďarov na Slovensku.

Ako dnes na brífingu po rokovaní týchto troch subjektov uviedli ich predstavitelia, dohodli sa, že do septembra by mohli schváliť spoločný dokument reflektujúci problémy, ktorým dlhodobo čelí maďarská menšina na Slovensku.

Ako uviedol predseda strany Most-Híd Béla Bugár, nevzniká dokument, ktorý by predurčil synchronizáciu v konaní politických strán.

Do podrobností nezašli

Bela bugar
Foto: SITA/AP

Skôr hľadajú formulácie v jednotlivých oblastiach, ktoré by si obe politické strany a aj Okrúhly stôl vedeli osvojiť.

Do podrobností však na dnešnom rokovaní nezašli.

Hovorca Okrúhleho stola Maďarov na Slovensku Géza Tokár si dnešné stretnutie pochvaľoval a skonštatoval, že dokázali diskutovať o otázkach, ktoré sú veľmi dôležité z hľadiska maďarskej komunity na Slovensku.

„Dostali sme základný materiál, ktorý je základom riešenia problémov, ktoré tu za posledných 20 rokov nastali,“ poznamenal Bugár s dodatkom, že je ešte potrebné daný materiál „doladiť“. Dodal, že sa dohodli na ďalších rokovaniach, ktoré budú už aj na odbornej úrovni.

SMK: Situácia je vážna

Predseda strany SMK József Berényi upozornil na ostatné sčítanie ľudu, ktoré avizuje vážnu situáciu pre maďarskú menšinu na Slovensku. „Situácia je veľmi vážna, každý deň je na Slovensku o 17 Maďarov menej,“ upozornil Berényi. Preto je podľa neho na mieste, aby konali spoločne. Dodal však, že je nutné, aby dokument, ku ktorému smerujú, bol schválený aj orgánmi zúčastnených troch strán.

Bugár si tiež myslí, že je čas, aby konali. Upozornil, že sú veci, na ktoré budú mať rozdielne názory, ale táto spolupráca môže napomôcť k tomu, aby sa na základných veciach dohodli.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Béla BugárJózsef Berényi
Firmy a inštitúcie Most-HídSMK-MKP Strana maďarskej komunity – Magyar Közösség Pártja