Maďari zarábajú viac, platy im stúpli

Na cestách sa tvoria záveje
Pre husté sneženie a kalamitnú situáciu na severe Maďarska je hraničný priechod Rajka vo štvrtok uzavretý pre nákladné motorové vozidlá nad 7,5 t. Policajti usmerňujú na diaľnici D1 a D2 dopravu a nákladné motorové vozidlá nad 7,5 t odstavujú na najbližších odstavných plochách. Pre osobné motorové vozidlá a nákladné motorové vozidlá do 3,5 t dopravné obmedzenia pre prejazd cez hraničný priechod Rajka neplatia. Foto: SITA/Marián Peiger

BUDAPEŠŤ 21. februára (WEBNOVINY) – Priemerná hrubá mzda v národnom hospodárstve Maďarska v decembri medziročne stúpla o 4,9 % po tom, ako sa v novembri zvýšila o 5,4 %.

Informoval o tom vo štvrtok štatistický úrad krajiny KSH. Hrubá priemerná mzda v súkromnom sektore medziročne posilnila o 8,3 % po tom, ako v novembri oproti rovnakému mesiacu predošlého roka stúpla o 6,3 %.

Priemerný mesačný zárobok vo verejnom sektore Maďarska však v decembri medziročne oslabil o 3,2 % po novembrovom raste o 3,7 %. Platy v súkromnom sektore bez zahrnutia odmien boli v decembri minulého roka o 7,3 vyššie ako v záverečnom mesiaci roka 2011.

Za január až december 2012 priemerná hrubá mzda v maďarskom národnom hospodárstve stúpla o 4,6 %. V súkromnom sektore platy za január až december minulého roka vzrástli o 7,2 %, vo verejnom sektore o 1,7 % klesli a v súkromnom sektore bez zahrnutia odmien stúpli o 8 %. Výška priemernej mzdy v národnom hospodárstve Maďarska stúpla na 223 tis. forintov (HUF). V súkromnom sektore vzrástla na úroveň 233 700 HUF, ale v rozpočtových organizáciách bola 214 900 HUF.

V minulom roku v podnikoch s najmenej piatimi pracovnými miestami v Maďarsku pracovalo 1,817 mil. ľudí. Bolo to o 34 tis. menej ako v predchádzajúcom roku. Maďarský verejný sektor vlani zamestnával 751 tis. ľudí.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom