Maďarič kritizuje Kotlebov úrad, nechce dotáciu na gymnázium

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Marian Kotleba
Ľudovít Kaník obvinil župana Kotlebu z glorifikácii fašistického slovenského štátu. Foto: SITA/Ján Viazanička

REVÚCA 4. augusta (WebNoviny.sk) – Postoj Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja, ktorý vedie ako predseda Marián Kotleba (Ľudová strana Naše Slovensko), k Prvému slovenskému literárnemu gymnáziu v Revúcej označil minister kultúry Marek Maďarič (Smer-SD) za hlúpy a protislovenský. Ako pripomenul, gymnázium na Železničnej ulici v Revúcej získalo od Ministerstva kultúry SR grant 30-tisíc eur na opravu murovaného oplotenia a prístupového chodníka.

„Žasol som, keď som sa v pondelok dozvedel, že zriaďovateľ gymnázia, ktorým je Úrad Banskobystrického samosprávneho kraja oznámil škole, že nebude realizovať verejné obstarávanie na zákazku a nesúhlasí s tým, aby sa vynaložili finančné prostriedky na opravu chodníka, keďže si myslí, že z dlhodobého hľadiska je existencia tejto školy neperspektívna,“ povedal minister počas brífingu v Múzeu Prvého slovenského gymnázia v Revúcej. Pripomenul, že budova, v ktorej škola sídli, je národnou kultúrnou pamiatkou.

Maďariča prekvapuje súčasný Kotlebov postoj ku gymnáziu

Budova gymnázia predstavuje podľa Maďariča symbol národného kultúrneho obrodenia a je podľa jeho slov odkazom našich predkov o význame vzdelávania pre Slovákov. Ako povedal, slogan „Prvé slovenské literárne gymnázium si zrušiť nedáme“ používal práve Marián Kotleba, keď kandidoval na pozíciu predsedu Banskobystrického kraja.

Prekvapuje ho teda súčasný Kotlebov postoj ku gymnáziu. „Hovorí o zrušení, ale hlavne hlúpo, ignorantsky a protislovensky chce zabrániť použitiu finančných prostriedkov na ochranu tejto národnej kultúrnej pamiatky. (…) Požiadal som našich zástupcov v zastupiteľstve Banskobystrického kraja, aby vyvinuli tlak na pána župana, aby prehodnotil svoj postoj k ochrane prvého slovenského literárneho gymnázia a umožnila mu použiť 30-tisíc eur,“ dodal.

Ako odznelo na brífingu, v zmluve o poskytnutí dotácie sa nachádza klauzula, že ak vlastník budovy nebude schopný udržať jej účel alebo vlastníctvo počas desiatich rokov, musel by túto dotáciu vrátiť. Potvrdil to aj šéf rezortu kultúry. Povedal však, že v argumentácii kraja o tom, prečo nechce využiť dotáciu, sa takýto dôvod neuvádza. „Toto platí len v prípade, ak by bola budova predaná, teda, ak by kraj získal za predaj budovy nejaké peniaze,“ doplnil.

Gymnázium Revúca
Foto: SITA/Radoslav Maťaš

Problémom vraj klauzula v zmluve

Milan Uhrík (ĽSNS), riaditeľ Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja, však v stredu v Revúcej povedal, že jediný problém s prijatím dotácie vidia práve v súvislosti s vyžadovanou 10-ročnou udržateľnosťou budovy.

„Škola má momentálne 29 žiakov, nula prvákov, nula druhákov, tento rok sa do nej hlásilo deväť žiakov, na otvorenie prvej triedy je ale potrebných sedemnásť. To znamená, že o dva roky tam žiadni žiaci nebudú,“ vysvetlil. Podľa jeho slov, kým kraj nenájde nejaké iné využitie budovy, dotáciu nemôže prijať. „Ak by ministerstvo vyhodilo zo zmluvy klauzulu o 10-ročnej udržateľnosti, do večera je to podpísané,“ reagoval.

Uhrík zároveň povedal, že samotnú školu ako inštitúciu zrušiť neplánujú, chceli by ju však zlúčiť s druhým, väčším gymnáziom. Čo sa týka samotnej budovy, podľa jeho slov už zisťovali, či má o ňu niekto záujem. Za sebou majú komunikáciu s podnikateľmi v Revúcej, uvažovali rovnako nad zriadením Domova sociálnych služieb v tejto budove.

V Revúcej by budovu podľa Uhríka nikto nekúpil, keďže pre súčasnú sociálnu situáciu sa sem investori nehrnú. „Práve preto už v pondelok predseda Marián Kotleba na zastupiteľstve avizoval, že zvolá rokovanie so zástupcami ministerstva i mesta Revúca a s ďalšími zodpovednými osobami a pokúsime sa nájsť nejaké budúce využitie pre túto budovu,“ povedal.

Pripomenul tiež, že v prípade gymnázia nejde o pokračovateľa pôvodného historického gymnázia, keďže ním je Gymnázium Martina Kukučína. „Nechceme to predať súkromnému vlastníkovi, no pokiaľ nenájdeme nejaké využitie a nenájdeme nejakú garanciu, že niekto iný to bude chcieť, napríklad mesto, možno aj ministerstvo kultúry, nemôžeme si na desať rokov na krk zaviazať takúto budovu, pre ktorú nemáme využitie,“ pripomenul. Zatiaľ tak podľa jeho slov nemajú odpoveď na otázku, čo bude s budovou.

Prvé slovenské gymnázium v Revúcej

bolo otvorené v roku 1862, počas jeho dvanásťročnej existencie na ňom vyštudovalo takmer 600 študentov, vrátane Martina Kukučína, Miloslava Hodžu či Samuela Daxnera. V tejto budove v súčasnosti sídli Múzeum Prvého slovenského gymnázia.

V období silnejúceho národného útlaku v rokoch 1871 – 1873 bola postavená nová budova gymnázia. V súčasnosti je budova sídlom Prvého slovenského literárneho gymnázia s celoslovenskou pôsobnosťou s rozšírenou výučbou slovenského jazyka a literatúry, uvádza sa na internetovej stránke gymnázia.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Marek MaďaričMarian KotlebaMilan Uhrík
Firmy a inštitúcie BBSK Banskobystrický samosprávny kraj (VÚC)MK Ministerstvo kultúry SR