Maďarič zváži demisiu, ak neprejdu vyššie poplatky za RTVS

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Marek Maďarič
Marek Maďarič vedie rezort kultúry s krátkou prestávkou ôsmy rok. Foto: SITA/Katarína Acél - Gáliková

BRATISLAVA 6. júna (WebNoviny.sk) – Slovenská národná strana (SNS) bude o situácii, ktorá vznikla okolo zvýšenia koncesionárskych poplatkov, rokovať vo vnútri strany a potom podľa predsedu poslaneckého klubu národniarov Tibora Bernaťáka aj s koaličnými partnermi. Ako povedal Bernaťák pre agentúru SITA, aj pre SNS platí záväznosť programového vyhlásenia vlády.

Podľa predsedu strany Most-Híd Bélu Bugára všetci si musia uvedomiť, že čo je v programovom vyhlásení vlády, je záväzné. Ako povedal pre agentúru SITA, na Koaličnej rade rokovali o balíku zákonov. Zároveň sa dohodli, že o koncesionárskych poplatkoch budú rokovať s ministrom kultúry, a to najmä o načasovaní zvýšenia a o čiastke, o koľko sa majú poplatky zvýšiť.

Bugár upozornil, že ak by si koaliční partneri hneď na začiatku vyberali, čo sa bude plniť a čo nie, išlo by o koniec koalície. „Každý musí byť opatrný pri vyjadrovaní názorov. Najskôr treba rokovať s partnermi a potom oznamovať veci cez médiá,“ dodal.

Pre Sieť je dôležité plnenie programových záväzkov vlády, vrátane optimalizácie financovania RTVS. „Preto budeme trvať na plnení všetkých záväzkov vyplývajúcich z programového vyhlásenia vlády. Postoj ministra kultúry má našu politickú podporu. Ľudia však potrebujú vidieť protihodnotu za peniaze, ktoré platia v podobe koncesionárskeho poplatku, takže považujeme za rovnako dôležité dosiahnuť vzájomnou diskusiou v koalícii aj predstavu o použití zvýšených úhrad tak, aby občania pocítili rastúcu kvalitu verejnej služby,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa Siete Karmen Németová.

Maďariča prekvapilo, ako SNS oznámila svoj postoj

Ak sa ministrovi kultúry Marekovi Maďaričovi nepodarí presadiť návrh novely zákona o úhrade za služby verejnosti poskytované Rozhlasom a televíziou Slovenska (RTVS), bude zvažovať svoje ďalšie kroky.

Jednou z možností je aj odchod z postu ministra. Povedal to v pondelok na tlačovej konferencii v Bratislave, kde reagoval na piatkové rokovanie Koaličnej rady, na ktorom riešili koncesie. Presadenie tzv. koncesionárskych poplatkov je pre neho kľúčovým cieľom, a podľa vývoja zváži ďalšie kroky. „Som ochotný do toho dať aj svoj politický osud, lebo si myslím, že Slovensko to potrebuje,“ poznamenal.

Šéfa rezortu kultúry prekvapilo, akým spôsobom Slovenská národná strana (SNS) oznámila, že návrh nepodporí. SNS v stredu 1. júna cez médiá upozornila, že „v tejto chvíli nepodporí zvýšenie koncesionárskych poplatkov za rozhlasové a televízne vysielanie“.

Návrh novely zákona strana podporí až vtedy, keď „budú predložené jasné vízie budúceho vysielacieho programu, keď program a koncepcia vysielania bude napĺňať princípy verejnoprávnosti a národnej kultúrnej inštitúcie, keď sa prijmú opatrenia na skvalitnenie vysielania od jazykovej kultúry až po zostavenie programovej štruktúry“. Podľa Maďariča to je neštandardné. Zvýšenie koncesií totiž minister považuje za zvýšenie nezávislosti.

RTVS v rokoch 2012 až 2016 hospodárila bez straty

Programové vyhlásenie vlády schválila Koaličná rada, vláda aj Národná rada SR, preto ministra kultúry „nepríjemne zaskočilo, že jeden z koaličných partnerov cez médiá oznámil svoj zámer tento cieľ nepodporiť“. Ak sa podľa Maďariča takéto opatrenie neurobí na začiatku volebného obdobia, neschváli sa to vôbec.

Zároveň nerozumie tomu, že Koaličná rada rokovala v piatok 3. júna o koncesiách bez neho. „Zúžili mi priestor a možnosť akceptovať rozhodnutie,“ poznamenal s tým, že návrh novely zákona je v medzirezortnom pripomienkovom konaní a nemieni ho stiahnuť.

Na rokovanie vlády ho predloží aj s rozpormi. Ak prídu podľa neho konštruktívne pripomienky, ktoré budú viesť k splneniu cieľa, je ochotný ich zohľadniť. Potrebné však podľa neho je, aby bol do tvorby kompromisu zahrnutý aj konkrétny minister. RTVS má dnes podľa jeho slov preukázateľné výsledky aj víziu rozvoja. „Nerozumiem prístupu koaličných partnerov, ktorí súhlasili s programovým vyhlásením vlády. Akokoľvek sa budeme tváriť, že vládny program je svätý, po tomto precedense už sväté nie je nič,“ povedal.

RTVS
Foto: SITA/Rozhlas a televízia Slovenska

V programovom vyhlásení vlády sa podľa Maďariča nehovorí o podmienkach, len o zabezpečení financovania úloh RTVS a o rozšírení vysielania o nový vysielací okruh. „Viem, že zvyšovanie koncesií je nepopulárne, no považujem to za potrebné v prípade verejnoprávnych médií,“ povedal. Ide podľa neho o verejnú službu prospešnú pre spoločnosť, a to bez ohľadu na to, či poplatník je alebo nie je divákom a poslucháčom RTVS.

RTVS podľa Maďariča v rokoch 2012 až 2016 hospodárila bez straty a nepotrebovala žiadnu štátnu dotáciu. Vysvetlil, že má takmer o polovicu vyššiu sledovanosť, v Slovenskom rozhlase sa zvýšil objem dramatickej tvorby, v STV sa vysielanie pre deti dostalo z Večerníčka na úroveň dvoch hodín vysielania pre deti denne, či bolo vyrobených 220 dokumentárnych diel, pričom veľká časť z nich bola venovaná národnej kultúre. „Len na základe týchto výsledkov som sa odvážil zvýšiť koncesie,“ dodal na záver minister kultúry.

Problém koncesií sa dá podľa Viskupiča vyriešiť ich zrušením

Problém zvyšovania koncesionárskych poplatkov, ktorý spôsobil rozpory vo vládnej koalícii, sa podľa poslanca za OĽaNO Jozefa Viskupiča dá vyriešiť veľmi jednoducho a elegantne, a to zrušením koncesionárskych poplatkov. Opozičné strany OĽaNO-NOVA a SaS podľa Viskupiča vypracujú takýto návrh zákona a predložia ho do parlamentu.

Poslanec obyčajných ľudí pripomenul, že koncesionárske poplatky zrušila už vláda Ivety Radičovej, po páde kabinetu však druhá vláda Roberta Fica zrušila Radičovej návrh tesne pred nadobudnutím jeho účinnosti. Po zrušení koncesií by sa mala verejnoprávna RTVS podľa Viskupiča financovať priamo zo štátneho rozpočtu pevne stanoveným percentom. RTVS by tak mala zaručenú nezávislosť a mohla by kvalitatívne rásť, poslanec OĽaNO odhaduje, že ročne by mala televízia od štátu dostávať približne sto miliónov eur.

Téma koncesií podľa Viskupiča nerozdelila len vládne strany SNS a Smer-SD, ale aj samotných predstaviteľov Smeru-SD, keďže minister kultúry Marek Maďarič dnes povedal, že nerozumie, prečo Koaličná rada rokovala v piatok 3. júna o koncesiách bez neho. Podľa Viskupiča sa ukazuje, že spôsob, akým vládna koalícia zapracovala zvyšovanie koncesií do programového vyhlásenie vlády, nie je veľmi šťastný. Názor SNS k téme koncesií sa podľa poslanca OĽaNO blíži viac k postoju opozičných strán ako k vládnym subjektom. Hoci na prvý pohľad vyzerá zvyšovanie koncesionárskych poplatkov triviálne, nie je to tak, pretože sa dotýka každej jednej domácnosti, ktorú by to malo stáť 84 eur ročne.

Vláde, ktorá podľa Viskupiča ešte nezačala vládnuť, hrozí odchod jedného ministra, zároveň sa môže programové vyhlásenie vlády v samotnom počiatku ukázať ako trhací kalendár. Ak sa ministrovi kultúry Marekovi Maďaričovi nepodarí presadiť návrh novely zákona o úhrade za služby verejnosti poskytované Rozhlasom a televíziou Slovenska (RTVS), bude zvažovať svoje ďalšie kroky. Jednou z možností je aj odchod z postu ministra. Povedal to v pondelok na tlačovej konferencii v Bratislave, kde reagoval na piatkové rokovanie Koaličnej rady, na ktorom riešili koncesie. Presadenie tzv. koncesionárskych poplatkov je pre neho kľúčovým cieľom a podľa vývoja zváži ďalšie kroky. „Som ochotný do toho dať aj svoj politický osud, lebo si myslím, že Slovensko to potrebuje,“ poznamenal.

Ministerstvo kultúry predložilo návrh novely zákona o úhrade za služby verejnosti poskytované Rozhlasom a televíziou Slovenska (RTVS) do medzirezortného pripomienkového konania koncom mája. Jedným z cieľov je podľa rezortu zreálniť výšku príjmov verejnoprávneho RTVS z tzv. koncesionárskych poplatkov.

Novela by mala platiť od 1. januára 2017 a jej návrh sa dá pripomienkovať do 10. júna. Zvýšenie financovania verejnoprávneho RTVS je súčasťou Programového vyhlásenia vlády SR na roky 2016 – 2020 v časti Kultúrna politika. V ňom sa píše, že cieľom legislatívneho opatrenia, ktoré poskytne RTVS stabilné a primerané finančné zabezpečenie plnenia jej zákonných úloh, je zabezpečiť dlhodobé financovanie základných úloh a povinností vysielateľa verejnej služby v oblasti rozhlasového a televízneho vysielania vrátane rozšírenia ponuky programových služieb o nový, tretí vysielací okruh.

Výška tzv. koncesií sa nemenila 13 rokov. Mesačná platba pre domácnosti 4,64 eura radí RTVS medzi najchudobnejšie v Európe. Od 1. januára 2017 by sa mala zvýšiť na sedem eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Marek Maďarič
Firmy a inštitúcie MK Ministerstvo kultúry SRRTVS Rozhlas a televízia SlovenskaSNS Slovenská národná strana