Maďarka si zarába netradičným spôsobom, v skákaní cez švihadlo sa jej nikto nevyrovná

Adrienn & Kata Banhegyi

Maďarská športovkyňa Adrienn Banhegyi je najlepšou skokankou cez švihadlo na svete. Jej videá s akrobatickými kúskami pravidelne valcujú internet a udivujú mnohých z nás. Mladá žena skákanie cez švihadlo dokonca povýšila na svoje živobytie. A všetko to začalo, keď mala deväť…

Začalo to televíznym predstavením

„Nikdy som si nemyslela, že na otázku ‘Živíš sa skákaním cez švihadlo?’ budem v živote odpovedať toľkokrát. Ale zbožňujem odpovedať: ‘Áno, živím,’” uviedla 29-ročná športovkyňa, ktorá má na svojom konte dva svetové rekordy a desiatky medailí zo svetových aj európskych majstrovstiev v skákaní cez švihadlo.

Mladá Maďarka zobrala do rúk švihadlo až ako deväťročná. S otcom telocvikárom vtedy spolu videli v televízii program o dievčatách, ktoré šikovne skákali naraz cez dvojicu švihadiel a oboch ich to zaujalo natoľko, že okamžite začali hľadať informácie o možnostiach tohto športu na súťažnej úrovni. Krátko na to Adriennin otec novinku predstavil aj svojim žiakom v škole a jeho dcéra sa k novovzniknutému tímu ihneď pridala.

10956209_880432202024718_3215063636636428894_n.jpg

Najlepšia sólo skokanka

„Zistili sme, že Maďarsko má vlastný zväz, ktorý sa venuje tomuto športu a že existuje aj na medzinárodnej úrovni. Začali sme teda trénovať na individuálne aj tímové súťaže. Chcela som ovládať všetky triky, ktoré som kedy videla,“spomína Adrienn, ktorá v priebehu nasledujúcich 16 rokov získala titul najlepšej sólo skokanky cez švihadlo v Európe hneď päťkrát. Na celosvetovej súťaži sa jej rovnaký titul podarilo obhájiť tri razy.

Adrienn sa neustále učila nové zostavy a keď v roku 2005 uvidela v televízii predstavenie slávneho akrobatického súboru Cirque de Soleil, v ktorom sa objavili aj skokani cez švihadlo, vedela, kam budú smerovať jej ďalšie kroky. Horlivo sledovala pozadie celej šou a keď súbor vypísal konkurz na nových skokanov, neváhala. Do súboru ju prijali v roku 2010 a už o rok neskôr dostala ponuku, ktorá sa neodmieta – cestovať po najznámejších televíznych štúdiách v USA a Kanade a svojimi sólo ukážkami pozývať divákov na najnovšie predstavenie Quidam, v ktorom sa jej ušla hlavná rola. Vďaka tomu sa meno Adrienn Banhegyi začalo výrazne skloňovať aj za veľkou mlákou.

Adrienn.jpg

Ohúrila porotcov i v Česko Slovensko má talent

Rovnakou cestou ako Adrienn sa rozhodla kráčať i jej sestra Kata. Tiež dokazuje, že skákanie cez švihadlo má jednoducho v génoch. Svoje brilantné umenie sa súrodenecké duo rozhodlo predviesť i v minuloročnej súťaži Česko Slovensko má talent, kde ich Jaro Slávik poslal do finále bez toho, aby niečo predviedli.

„Zbožňujem skákanie cez švihadlo, lebo sa dá robiť individuálne aj tímovo, kombinuje triky s hudbou a úžasné choreografie s veľkými skupinami,“ uviedla športovkyňa, ktorá zvláda rýchloskoky, akrobatiku, skákanie cez dve švihadlá naraz a aj povestné skoky po sediačky, pri ktorých sa od zeme odráža zadkom. „Mixujeme všetko, aby to bolo stále čerstvé,“ hovorí Adrienn. Je prvým človekom, ktorý zvládol švihadlový trojskok. Pri ňom treba počas výskoku pretočiť švihadlo pod nohami hneď trikrát – Adrienn zvládla 330 takýchto skokov bez prestávky, za čo vyslúžila aj zápis do Guinnessovej knihy rekordov.

Adrienn & Kata Banhegyi

www.journalnow.comwww.adriennbanhegyi.com

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom