Maďarská vláda vyhlásila krízový stav, môže nasadiť armádu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Maďarská vláda vyhlásila krízový stav, môže nasadiť armádu
Foto: SITA/AP

BUDAPEŠŤ 15. septembra (WebNoviny.sk) – Maďarská vláda vyhlásila v utorok v dôsledku migračnej krízy stav núdze v dvoch južných oblastiach susediacich so Srbskom, napísala agentúra AP a dodala, že toto opatrenie posilňuje právomoci polície a ďalších štátnych orgánov. Podľa hovorcu vlády Zoltána Kovácsa toto rozhodnutie prijali členovia vládneho kabinetu na utorkovom zasadnutí.

Krízový stav okrem iného umožní vyslanie armády, aby pomohla polícii so strážením hraníc či inými aktivitami súvisiacimi s prichádzajúcimi migrantmi. Nariadenie by mal v nasledujúcom týždni prijať parlament. Stovky migrantov strávili noc v stanoch alebo pod holým nebom na srbskej strane hranice s Maďarskom. Utečenci tam čakali na otvorenie hraničného priechodu v Röszke, ktorý zatvorili krátko po polnoci.

Maďarsko zriadi dve tranzitné zóny na spracovanie žiadostí o azyl od migrantov čakajúcich pozdĺž hranice so Srbskom s tým, že tieto žiadosti sa budú posudzovať do niekoľkých hodín, doplnil hovorca maďarskej vlády. Migranti môžu podľa agentúry Reuters svoje žiadosti odovzdávať denne medzi 6.00 h až 22.00 h SELČ. Zriadené tranzitné zóny budú prichádzajúcich vybavovať podobným spôsobom, ako pracujú tranzitné vestibuly na letiskách. Osoby, ktorým bude žiadosť zamietnutá, vrátia okamžite do Srbska.

Počas leta prešlo cez hranice zo Srbska do Maďarska takmer 180-tisíc ilegálnych migrantov. V Maďarsku sa však poväčšine nechcú registrovať, pretože sa obávajú, že by potom nedostali azyl vo svojej cieľovej krajine. V Maďarsku vstúpili od dnešnej polnoci do platnosti prísnejšie pravidlá pre osoby ilegálne prekračujúce hranice krajiny, od utorka sa tiež zvyšujú tresty odňatia slobody pre pašerákov ľudí. Maďarský parlament 4. septembra schválil súbor zákonov zameraných na obmedzenie prílevu ilegálnych migrantov do krajiny.

Maďarská vláda vyhlásila krízový stav, môže nasadiť armádu
Foto: SITA/AP

Polícia zadržala tisíce ilegálnych migrantov

Maďarská polícia v pondelok zadržala 9380 ilegálnych migrantov, ktorí prišli do krajiny zo Srbska. Informovala o tom polícia s tým, že je to najvyšší počet zadržaných za jeden deň v tomto roku, napísala agentúra Reuters. Maďarsko v pondelok večer dokončilo výstavbu plotu na 175 kilometrov dlhých hraniciach so Srbskom. Odteraz je možné hranice zo srbskej strany prekročiť už iba na hraničných priechodoch.

„Maďarsko neuzatvára hermeticky svoje hranice, ale chce si jednoducho vynútiť, aby boli dodržiavané aj doteraz platné zákony,“ vyhlásil v pondelok predseda maďarskej vlády Viktor Orbán, ktorý v súvislosti so sprísnením podmienok prisťahovalectva zdôraznil, že ilegálnych migrantov budú zatvárať a vyhosťovať z krajiny. Orbán podotkol, že aj doposiaľ platilo, že hranice štátu je možné prekročiť iba na vyznačených hraničných priechodoch.

„Polícia narušiteľov hraníc zadrží, hrozí im viacročné väzenie a vyhostenie z krajiny,“ dodal premiér, podľa ktorého na zábranách na hraniciach budú tabule s informáciou, kde sa nachádza najbližší hraničný priechod, na ktorom je možné podať žiadosť o azyl. „Ak niekto bude tvrdiť, že je utečenec a žiadosť o tento štatút nepodal v Srbsku, tak ho odmietneme, pretože Srbsko je bezpečná krajina,“ podotkol predseda vlády.

Maďarská vláda vyhlásila krízový stav, môže nasadiť armádu
Foto: SITA/AP

Srbsko vyhostených utečencov nechce

Srbsko však utečencov vyhostených z Maďarska nechce. Štátny tajomník srbského ministerstva práce Nenad Ivaniševič v pondelok vyhlásil, že jeho krajina nebude prijímať utečencov po zavedení nových opatrení na obmedzenie migrácie v Maďarsku. Podľa Ivaniševiča bude možné vrátenie osôb z Maďarska do Srbska len v prípadoch, na ktoré sa vzťahujú príslušné medzištátne dohody.

Tie sa väčšiny utečencov prichádzajúcich do Maďarska cez územie Srbska netýkajú, keďže hranicu medzi týmito krajinami prekračujú ilegálne, zdôraznil. Ivaniševič tiež upozornil, že Belehrad môže na hranici s Maďarskom rozmiestniť svoje ozbrojené sily, ak to bude nutné v záujme zamedzenia protiprávnemu odsunu utečencov do Srbska. „Toto je oddnes naše stanovisko a všetci by to mali vedieť,“ cituje APA jeho vyjadrenie zverejnené agentúrou Tanjug.

Ivaniševič tvrdí, že ak Maďarsko utečencov vyhostí zo svojho územia, musí ich vrátiť do Grécka, keďže ide o prvú krajinu EÚ, cez ktorú prechádzali. Podľa odhadov srbského komisariátu pre utečencov, na ktoré sa odvoláva APA, sa v pondelok večer na území Srbska zdržiavalo približne 3400 utečencov. Zhruba tisícka z nich sa presúvala s mesta Preševo na juhu Srbska smerom k hranici s Maďarskom.

Maďarská vláda vyhlásila krízový stav, môže nasadiť armádu
Foto: SITA/AP

V Burgenlande zachytili takmer 20-tisíc utečencov

Polícia v rakúskej spolkovej krajine Burgenland v priebehu pondelka zachytila 19 736 utečencov prichádzajúcich z Maďarska, čo predstavuje oproti predošlému dňu takmer dvojnásobný počet. Informovala o tom agentúra APA s odvolaním sa na zástupcu príslušného operačného štábu. Podľa údajov APA prílev utečencov cez rakúsko-maďarskú hranicu v pondelok večer zosilnel a po 18.00 h ju mohlo prekročiť až do 6000 osôb. Očakávanie, že počas noci dôjde k ďalšiemu zosilneniu, sa však zatiaľ nepotvrdilo.

Rakúske úrady rátajú s možným zhoršením situácie v pohraničí po sprísnení podmienok migrácie v Maďarsku. V pondelok večer nasadila rakúska armáda v okolí hraničného priechodu Nickelsdorf 70 vojakov, ktorí tu majú pre utečencov postaviť 179 stanov. Každý z nich poskytuje miesto pre šesť alebo 12 osôb, informuje APA. Polícia v Nickelsdorfe predtým zrušila opatrenia, ktoré mali obmedziť prílev utečencov z Maďarska, aby zamedzila prípadným nepokojom.

Podľa pondelňajšieho vyjadrenia hovorcu rakúskej polície Geralda Pangla pre APA mnohí utečenci odchádzajú z hraničného priechodu v Nickelsdorfe pešo alebo sa snažia odviezť taxíkmi. Iní čakajú v radoch na odvoz autobusmi do núdzových ubytovacích zariadení. Približne 2000 utečencov sa v pondelok večer zdržiavalo taktiež na viedenských železničných staniciach, kde pracovníci zaviedli kontrolovaný prístup k nástupištiam. Rakúska vláda v pondelok ohlásila v súvislosti s masovým prílevom utečencov ďalšie sprísnenie kontrol na štátnych hraniciach, na ktorých by sa mala podieľať i armáda.

Podľa Zemana by české hranice mala strážiť i armáda

Hranice Českej republiky by mali v súvislosti s utečeneckou krízou strážiť policajné hliadky v spolupráci s armádou. Vyhlásil to prezident Miloš Zeman, ktorého cituje na svojom internetovom portáli Český rozhlas (ČRo). Podľa Zemana spoločné hliadky polície a armády navrhuje zaviesť minister obrany Martin Stropnický. „Účelom armády, respektíve – ako navrhuje minister obrany – spoločných hliadok polície a armády, je zastavovať ilegálnych, zdôrazňujem, ilegálnych, imigrantov na hraniciach, a nie až vo vnútrozemí,“ povedal český prezident.

Malo by Slovensko prijať utečencov a pomôcť im?

Zeman sa domnieva, že cez Česko by mohla viesť nová trasa utečencov smerujúcich na západ po tom, ako v iných európskych krajinách zaviedli obmedzenia na svojich hraniciach. Šéf opozičnej Občianskej demokratickej strany Petr Fiala vyzýva českú vládu, aby podľa vzoru Nemecka či Rakúska takisto zaviedla dočasné kontroly na južných hraniciach, čo však minister zahraničných vecí Lubomír Zaorálek zatiaľ nepovažuje za potrebné, uvádza ČRo.

České ministerstvo vnútra podľa ČRo deklarovalo pripravenosť obnoviť kontroly na hraniciach s Rakúskom, zatiaľ čo vicepremiér a minister financií Andrej Babiš takýto prístup kritizuje a trvá na tom, že by sa mali chrániť hlavne vonkajšie hranice Schengenu.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej BabišLubomír ZaorálekMiloš ZemanViktor Orbán