Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Maďarský neonacista
Zhromaždenie zorganizovali extrémistické organizácie Magyar Nemzeti Arcvonal, Pax Hungarica Mozgalom a Hungária Skins. Budapešť, 13. február 2016. Foto: SITA/AP
13. februára 2016 SprávySvet od SITASITA Diskusia()

Maďarskí nacisti si pripomenuli ‘Deň cti’, prišli aj Slováci

Budapešť 13. februára (WebNoviny.sk) – Maďarské extrémne pravicové organizácie si dnes v Budapešti na budínskom hradnom vrchu pripomenuli 71. výročie neúspešného pokusu o prelomenie obkľúčenia Červenou armádou na Budíne zvyškami nemeckých obrancov a maďarských fašistov Ferenca Szálasiho. Medzi stovkami účastníkov boli podľa agentúry MTI aj členovia Slovenskej pospolitosti.

Udalosti z 11. februára 1945, keď sa zvyšky pôvodných zhruba 100.000 nemeckých a maďarských obrancov v sprievode stoviek civilistov pokúsili prelomiť obkľúčenie Červenej armády a cez kopcovitý terén z hradného vrchu utiecť na západ, neonacisti označujú ako “Deň cti”.

Dnešné zhromaždenie zorganizovali extrémistické organizácie Magyar Nemzeti Arcvonal, Pax Hungarica Mozgalom a Hungária Skins. Rečníci podujatia oslavovali hrdinstvo nemeckých a maďarských vojakov.

Viacerí účastníci si obliekli rovnošaty pripomínajúce nemecké a maďarské uniformy z druhej svetovej vojny. Z ampliónov zneli dobové vojenské piesne, niektoré vlajky pripomínali symboly strany fašistických Šípových krížov.

Súčasne s neonacistickým zhromaždením sa konala aj protidemonštrácia približne stovky antifašistov, ktorí kričali: “Nacisti domov!” či “Špinaví nacisti!” Polícia tieto dva tábory oddelila od seba zábranami a policajným kordónom.

V sobotu 6. februára si stovky neonacistov pripomenuli “Deň cti” pochodom a koncertom v meste Székesfehérvár. Proti podujatiu protestovalo okrem iných aj viedenské Centrum Simona Wiesenthala.

Župná polícia tento týždeň na základe viacerých žalôb nariadila vyšetrovanie voči neznámym osobám podozrivým z trestného činu popierania zločinov nacistického alebo komunistického režimu, ako aj z prečinu používania zakázaných symbolov tyranie.

Zhromaždení, medzi ktorými sa objavili aj osoby v rovnošate SS, tam oslavovali vojská Waffen SS a Szálasiho. Prítomní boli členovia Novej maďarskej gardy, Mládežníckeho hnutia 64 stolíc a ďalších extrémne pravicových organizácií.

Odporúčané články

Maďarská vláda trvá na novele ústavy, kvôli hrozbe terorizmu Maďarskí učitelia chystajú protest, majú 25 požiadaviek

Témy

Diskusia

PHÆTON Ukrajina – Masky revolúcie - SK titulky nwoo.org/2016/02/13/ukrajina-masky-revolucie/ Prezident Bolívie Evo Morales nasadil grandióznu korunku dlhovému systému, aký zaviedli bankári! Hovorí, že v rokoch 1503 až 1660 indiánom v Amerike zhabali 185 tísíc ton zlata a 16 miliónov ton striebra... PHÆTON WSJ: Spojenci USA se v syrském konfliktu postavili za Rusko prvnizpravy.parlamentnilisty.cz/zpravy/politika/wsj-spojenci-usa-se-v-syrskem-konfliktu-postavili-za-rusko/ U.S. Mideast Allies Seek to Work With Russia in Syria wsj.com/articles/u-s-mideast-allies-seek-to-work-with-russia-in-syria-1455210907 Pilot MH370 se vynořil na Tchaj-wanu, tedy dva roky po zmizení letadla - prídu ho uSSa bastardi zlikvidovať... PHÆTON "Jsme v nové Studené válce": Ruský premiér vysílá NATO drsné varování nwoo.org/2016/02/14/jsme-v-nove-studene-valce-rusky-premier-vysila-nato-drsne-varovani/ Tři šíitské jednotky dříve podporované USA, přešly na stranu Asada ac24.cz/zpravy-ze-sveta/7452-tri-siitske-jednotky-drive-podporovane-usa-presly-na-stranu-asada Procházka opäť pripustil vládu so Smerom, chcel by v nej školstvo, zdravotníctvo a pôdohospodárstvo konzervativnyvyber.sk/prochazka-opat-pripustil-vladu-so-smerom-chcel-by-v-nej-skolstvo-zdravotnictvo-a-podohospodarstvo/37254/ Mnichovská kapitulace... PHÆTON Modrý fašistický bastard, ty si priaznivcom banderovského a uSSraelského fašizmu a nie ja! Takí bastardi ako ty ste tento štát ani nechceli, vy ste len paraziti na tele Slovenska, ktorému škodíte a preto sa vám páčia aj maďarskí fašisti! Jedného... a zas tie naše presštetky ako verklík opakujú klamstvá svojho pána židobolševika,na ktorého povel i dýchajú-potom sa človek nemôže diviť,keď počas nejakých revolúcii sú tie štetky prvými obeťami-zaslúžene,lebo je im len vrátené požičané a nimi nakopené kopy hnoja treba radikálne vyviezť z...
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Svet

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...