Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Skola ucitel
Foto: ilustračné, Thinkstock
1. februára 2016 SprávySvet od SITASITA Diskusia()

Maďarskí učitelia chystajú protest, majú 25 požiadaviek

Budapešť 1. februára (WebNoviny.sk) – Štrajkový výbor maďarských pedagógov dnes oznámil, že pripravuje celoštátny protest, ktorý sa bude konať v sobotu 13. februára v Budapešti. Učitelia, ktorí sú nespokojní so systémom verejného vzdelávania, svoje požiadavky sformulovali do 25 bodov.

Podľa spravodajského servera Index.hu boli doterajšie rokovania s ministrom rezortu ľudských zdrojov Zoltánom Balogom neúspešné. Čoraz nespokojnejší pedagógovia sú presvedčení, že vláda nie je ochotná meniť koncepciu verejného školstva.

Učitelia okrem iného požadujú, aby sa povinná školská dochádzka opäť predĺžila až do 18 roku dieťaťa, aby bolo menej vyučovacích hodín a menej učiva a aby bola zabezpečená väčšia nezávislosť škôl pri tvorbe vyučovacích metód.

Vlani v máji už predložili svoje výhrady a požiadavky Centru riadenia a kontroly verejných vzdelávacích zariadení Klebelsberg (KLIK), ako aj rezortu ľudských zdrojov, avšak nedostali na ne žiadnu odpoveď. Pedagógovia žiadajú pozastaviť prebiehajúce reformy školstva až do doby, kým nevznikne spoločensko-odborný konsenzus.

Protestné zhromaždenia proti situácii verejného vzdelávania sa budú konať už túto stredu v Miškovci a iných mestách Maďarska, vrátane Budapešti. Tieto by mali byť prípravou na celoštátnu budapeštiansku demonštráciu 13. februára, píše Index.hu.

Odporúčané články

Gyurcsány: Maďarsko nevedie vláda, ale zločinecká skupina Maďarsko je pripravené postaviť zábrany aj pri Rumunsku

Témy

Diskusia

J57 Nepripomína skratka ISU tak trochu ISIS? Nemohli si vybrať iný názov a skratku? Trebárs IZU - Iniciatíva zastrašovaných učiteľov? učiteľ Výňatok z článku: . Každý, kto sa zaoberá politikou veľmi dobre vie, že v čase mesiac a niečo pred voľbami žiadna vláda nebude prijímať zásadné rozhodnutia. Ak napriek tomu organizátori kampane – z ktorých mnohí učitelia nie sú, avšak osobujú... Malácz Dúfam, že trochu iné, ako naši - napr. príšerný problém č.1 - niektorí školy majú notebooky, niektoré nie č. 2 učitelia si musia písať prípravy vo svojom voľnom čase /teda po odpracovaní 5 hodín/ !!!! č.3 učitelia nechcú chodiť na...
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Svet

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...