Maďarsko hranicu neuzavrelo, koridor z Chorvátska je funkčný

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Migranti
Foto: SITA/AP

ZÁHREB 5. októbra (WebNoviny.sk) – Koridor vytvorený pre migrantov smerom z Chorvátska do Maďarska je naďalej funkčný, a to napriek fámam o tom, že Maďarsko môže uzavrieť spoločnú hranicu. V Opatovaci to v pondelok vyhlásil chorvátsky minister vnútra Ranko Ostojič.

Podľa jeho opakovaných tvrdení z uplynulých dní by Záhreb v prípade uzavretia maďarsko-chorvátskej štátnej hranice presmeroval migrantov do Slovinska. S Ľubľanou vraj o tom už jestvuje dohoda „na operatívnej úrovni“. Chorvátske médiá už počas uplynulého víkendu hojne špekulovali o blížiacom sa uzavretí hranice s Maďarskom a o možných scenárov po takomto kroku Budapešti.

Medzi utečencami môžu byť teroristi

Na otázku novinárov, či ilegálni prisťahovalci, ktorí prekročia srbsko-chorvátsku štátnu hranicu, prechádzajú v Chorvátsku kontrolou, Ostojič uviedol, že sa tak deje aj pri prekročení hranice, ako aj prijímaní do záchytného zariadenia. „Môže byť medzi nimi potenciálny terorista, avšak je vylúčené, aby čokoľvek prepašoval na územie tábora,“ zdôraznil podľa tlačovej agentúry MTI Ranko Ostojič.

Podľa aktualizovanej bilancie chorvátskeho rezortu vnútra prekročilo srbsko-chorvátsku štátnu hranicu od polovice septembra doteraz 115-tisíc ilegálnych prisťahovalcov. Iba v nedeľu dorazilo do Babskej a Tovarniku ďalších viac ako 5000 migrantov, ktorých v krátkom čase vlakmi prepravili na chorvátsko-maďarskú štátnu hranicu.

Malo by Slovensko prijať utečencov a pomôcť im?

Od nedeľňajšej polnoci do dnešnej deviatej hodiny rannej pribudlo v krajine zo Srbska ďalších 2466 migrantov, v stanovom tábore v Opatovaci sa však aj dnes predpoludním zdržiavali iba asi tri stovky utečencov.

Odsúdili ďalších narušiteľov hraníc

Ďalších 33 ľudí odsúdili počas soboty a nedele v maďarskom Segedíne za trestný čin nedovoleného prekročenia uzavretých štátnych hraníc. Ako informovala dnes agentúra MTI s odvolaním sa na hovorkyňu tamojšieho súdu Eriku Prágaiovú Juhászovú, 14 obžalovaných vyhostili z Maďarska na jeden, ďalších 19 na dva roky.

Medzi obžalovanými boli zväčša občania Sýrie, Afganistanu a Iraku, vyskytli sa však aj Kosovčania a občania Pakistanu. Na maďarské územie sa dostali cez diery vyrezané inými osobami v plote na rôznych úsekoch štátnych hraníc, ale aj jeho podlezením či prelezením. Všetky vynesené rozsudky sú právoplatné, keďže obžalovaní, ako aj ich právni zástupcovia ich vzali na vedomie.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať